Jak romantyczny poeta mógł spędzać święta Bożego Narodzenia?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

Nagraniu słuchowiska w parku przypałacowym oraz w samym pałacu Gorzeńskich towarzyszyło spotkanie w salonie, w którym przy owalnym stole zgromadzili się współtwórcy oraz współproducenci Trójkowej premiery: aktorzy Małgorzata Rożniatowska i Andrzej Mastalerz, autor i reżyser Tomasz Man, dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski, jego zastępca Robert Kazimierczak, dyrektor Programu 3 PR Marcin Wąsiewicz i reżyser dźwięku Andrzej Brzoska, a także kierujący Muzeum Mickiewicza Emilian Prałat.

Sprzyjające okoliczności stanowiły: świąteczny dzień 11 listopada oraz fakt, że podczas naszej rozmowy o wielkopolskim epizodzie w życiu Mickiewicza, postanowiliśmy zajrzeć do książki Cezarego Harasimowicza pod tytułem "Adam", w której odnaleźliśmy opis pewnej Wigilii Adama Mickiewicza. Andrzej Mastalerz oraz Cezary Harasimowicz (później w studiu) przeczytali stosowne fragmenty. Także i ten dotyczący daty urodzenia poety.

Stroik z motywami kaszubskimi Stroik z motywami kaszubskimi / Wojciech Dorosz/PR

Opowieści o pobycie wieszcza w Wielkopolsce, o pałacu w Śmiełowie oraz o Muzeum Mickiewicza, powstałym w rezydencji Gorzeńskich, później Chełkowskich, w tej atmosferze, stały się naszą fantazją na temat świąt Mickiewicza i okazją do wspomnień snutych przy stole przez naszych gości. Tak narodził się pomysł, by wieczór wigilii Bożego Narodzenia w Roku Romantyzmu Polskiego i w dniu imienin oraz urodzin autora "Pana Tadeusza" (tam zaczął tworzyć epopeję!) stał się "Wigilią u Adama".

W audycji posłuchamy także wypowiedzi Cezarego Harasimowicza, którego w wyobraźni zaprosiliśmy do śmiełowskiego stołu.

Część I słuchowiska została zrealizowana w Teatrze PR, w wieloosobowej obsadzie, z Jędrzejem Hycnarem w roli głównej.


Pałac w Śmiełowie Pałac w Śmiełowie

Spotkanie w pałacowym salonie Spotkanie w pałacowym salonie

Pokój Adama Mickiewicza Pokój Adama Mickiewicza

Ewangeliczna historia narodzin Jezusa jest zarazem historią wędrówki Świętej Rodziny, nasze więc podróżowanie w czasie i w przestrzeni, realne oraz wyobrażone, stanowi symbol tego, co jest także istotą bożonarodzeniowego rytuału.

Czytaj także:

Posłuchaj

2:00:12
Jak romantyczny poeta mógł spędzać święta Bożego Narodzenia? (Wigilia u Adama/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Wigilia u Adama
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca
Wojciech Dorosz
Data emisji: 24.12.2022
Godzina emisji: 22.05

gs

Polecane