Jak romantyczny poeta mógł spędzać święta Bożego Narodzenia?
2022-12-24, 23:12 | aktualizacja 2022-12-26, 17:12
To pytanie zadaliśmy sobie w finale Roku Romantyzmu Polskiego i w sprzyjających okolicznościach, podczas przygotowywania słuchowiska Tomasza Mana "Adam Mickiewicz w Pałacu w Śmiełowie". Druga jego część powstawała w wielkopolskim pałacu, w którym Mickiewicz zatrzymał się, próbując z emigracji przedostać się do Królestwa i listopadowych powstańców.
Nagraniu słuchowiska w parku przypałacowym oraz w samym pałacu Gorzeńskich towarzyszyło spotkanie w salonie, w którym przy owalnym stole zgromadzili się współtwórcy oraz współproducenci Trójkowej premiery: aktorzy Małgorzata Rożniatowska i Andrzej Mastalerz, autor i reżyser Tomasz Man, dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski, jego zastępca Robert Kazimierczak, dyrektor Programu 3 PR Marcin Wąsiewicz i reżyser dźwięku Andrzej Brzoska, a także kierujący Muzeum Mickiewicza Emilian Prałat.
Sprzyjające okoliczności stanowiły: świąteczny dzień 11 listopada oraz fakt, że podczas naszej rozmowy o wielkopolskim epizodzie w życiu Mickiewicza, postanowiliśmy zajrzeć do książki Cezarego Harasimowicza pod tytułem "Adam", w której odnaleźliśmy opis pewnej Wigilii Adama Mickiewicza. Andrzej Mastalerz oraz Cezary Harasimowicz (później w studiu) przeczytali stosowne fragmenty. Także i ten dotyczący daty urodzenia poety.
Opowieści o pobycie wieszcza w Wielkopolsce, o pałacu w Śmiełowie oraz o Muzeum Mickiewicza, powstałym w rezydencji Gorzeńskich, później Chełkowskich, w tej atmosferze, stały się naszą fantazją na temat świąt Mickiewicza i okazją do wspomnień snutych przy stole przez naszych gości. Tak narodził się pomysł, by wieczór wigilii Bożego Narodzenia w Roku Romantyzmu Polskiego i w dniu imienin oraz urodzin autora "Pana Tadeusza" (tam zaczął tworzyć epopeję!) stał się "Wigilią u Adama".
W audycji posłuchamy także wypowiedzi Cezarego Harasimowicza, którego w wyobraźni zaprosiliśmy do śmiełowskiego stołu.
Ewangeliczna historia narodzin Jezusa jest zarazem historią wędrówki Świętej Rodziny, nasze więc podróżowanie w czasie i w przestrzeni, realne oraz wyobrażone, stanowi symbol tego, co jest także istotą bożonarodzeniowego rytuału.
Czytaj także:
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Wigilia u Adama
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 24.12.2022
Godzina emisji: 22.05
gs