Biżuteria patriotyczna stanu wojennego. Małe dzieła Ludwiki Ogorzelec

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

Rzeźbiarka, scenograf, artystka wszechstronna. Instalacje Ludwiki Ogorzelec podziwiane są nie tylko w Polsce, ale także na całym świecie. Artystka jest autorką projektu Krzyża Solidarności Walczącej, w której szeregach po wprowadzeniu stanu wojennego aktywnie działała. W tamtych czasach wykonywała unikatowe projekty biżuterii. Dziś można oglądać je na jednej z wystaw. 

Ludwika Ogorzelec stworzyła kolekcję biżuterii żałobnej zaprojektowanej na wzór tej, która powstawała po upadku powstania styczniowego. Jej prace są częścią wystawy w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, poświęconej historii Solidarności Walczącej. 

Biżuteria patriotyczna 

– Biżuteria patriotyczna czasu stanu wojennego, była wykonywana przeze mnie oraz ludzi internowanych. Wiele osób wyrabiało tego typu przedmioty. To nie jest twórczość, a rzemiosło artystyczne, użytkowe, którym można było manifestować swój światopogląd. Postanowiłam kontynuować tradycję czarnej biżuterii. Każdy obiekt był przeze mnie zaprojektowany i wyrzeźbiony. Praca ta podążała poza wzorcami. Jedynym z nich była tradycja wykonywania żałobnej biżuterii – mówiła w "Klubie Trójki" Ludwika Ogorzelec.

– Tym, co łączy moją biżuterię z tą historyczną, popowstaniową, jest wypisywanie na szarfach haseł takich jak "Boże zbaw Polskę". To biżuteria rzeźbiona w czarnym dębie, który sezonowany był w wodzie lub pod ziemią przez pięćset lat, lub dłużej. To drewno sczerniałe i lekko skamieniałe. Obrabia się je więc trochę inaczej – dodała artystka.

Czytaj także

Małe dzieła sztuki o dużym znaczeniu historycznym

– Wystawa "Solidarność Walcząca" pokazuje całość działalności tej struktury, absolutnie wyjątkowej. Biżuteria patriotyczna, która zajmuje sporą część ekspozycji, stanowi pokaźną część wystawy. Myślę, że współcześnie jest to największy jej zbiór. To absolutnie wyjątkowe działa, oryginały, wyjątkowe białe kruki. Biżuteria tak bardzo wpisywała się w sytuację w kraju, że krzyżyki były wynoszone potajemnie z obozów internowania. Podanie jak malutkie figurki, pocztówki i wszystko, co internowani mogli robić – zaznaczał w Programie 3 Polskiego Radia Jacek Pawłowicz, wicedyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. 

– Warto w tym miejscu wspomnieć wyjątkowego grawera przy ulicy Świętojańskiej w Warszawie. To tam można było kupić krzyżyki z orzełkiem czy wizerunki marszałka Piłsudskiego. Biżuteria pani Ludwiki już w tamtym czasie była wysoką sztuką, czymś bardzo wyjątkowym – podkreślił gość Magdaleny Drohomireckiej. 

Posłuchaj

49:46
Biżuteria patriotyczna stanu wojennego. Małe dzieła Ludwiki Ogorzelec (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Magdalena Drohomirecka
Goście: Ludwika Ogorzelec (rzeźbiarka), Jacek Pawłowicz (wicedyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL)
Data emisji: 19.12.2022
Godzina emisji: 21.09

gs/zch/kor

Polecane