Nowy "Radiobook" - "Mój zegarek" Marii Konopnickiej

W cyklu Polskiego Radia "Radiobook", sięgamy po raz pierwszy po tekst Marii Konopnickiej, uznawanej za najwybitniejszą poetkę okresu realizmu. Autorka była też nowelistką, pisarką dla dzieci, krytyczką, publicystką, tłumaczką i działaczką społeczną.

Nowy "Radiobook" - "Mój zegarek" Marii Konopnickiej

"Mój zegarek" Marii Konopnickiej w ramach projektu "Radiobook"

Foto: Radiobook/Polskie Radio

Jej prace wzbudzały kontrowersje, wywoływały polemiki, bywały ostro krytykowane, ale nie tylko w swoich czasach Konopnicka była szalenie popularna i czytana przez wszystkich. Doceniając literacki dorobek pisarki oraz jej wkład w działalność patriotyczną, Sejm RP ustanowił rok 2022 – Rokiem Marii Konopnickiej.

Dziś Konopnicka jest pamiętana głównie jako autorka patriotycznej "Roty" i baśni "O krasnoludkach i sierotce Marysi", ale spod jej pióra wyszło też wiele różnych form literackich. Z drugiej części wydanego przez oficynę GEBETHNER I WOLFF w roku 1904 zbioru nowel zatytułowanego "Na normandzkim brzegu", pochodzi krótkie opowiadanie "Mój zegarek". 

Źródło - serwis YouTube.com / oficjalny kanał Polskiego Radia 


Nieletni Stanisław otrzymuje od powracającego z Paryża, po dłuższej nieobecności ojca (francuską stolicą zachwyconego) drogi zegarek na dewizce. Zapobiegliwa matka chowa drogocenny przedmiot (by go Stanisław nie uszkodził lub nie zniszczył). Chłopiec może cieszyć się jego widokiem jedynie w niedzielę. Po pewnym czasie ojciec znika na zawsze, znika też zegarek, który trafia pod zastaw. Stanisław jest świadkiem, jak na aukcji zegarek ostatecznie zmienia właściciela…

"Mój zegarek" przeczytał w studiach Polskiego Radia, w roku 1959 Janusz Warnecki, polski przedwojenny i powojenny aktor i reżyser, dyrektor Teatru Polskiego Radia w latach 1956-1961.

Projekt "Radiobook"

"Radiobook" to projekt Agencji Muzycznej Polskiego Radia, mający na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków. Wśród tekstów znajdą się powieści, lektury szkolne oraz białe kruki takich autorów, jak: Henryk Sienkiewicz, Joseph Conrad, Marcel Proust czy Stanisław Ignacy Witkiewicz.

W co drugi poniedziałek publikowane są nowe tytuły, czytane przez crème de la crème polskiej sceny aktorskiej, m.in.: Janusza Gajosa, Jerzego Stuhra, Adama Ferencego, Krzysztofa Kolbergera. To wyjątkowa okazja do przypomnienia sobie najsłynniejszych utworów literackich oraz do poznania tych mniej popularnych. "Krzyżacy", "Potop", "Popioły" i "W poszukiwaniu straconego czasu" - to tylko niektóre z licznych propozycji.

Audiobooki są dostępne bezpłatnie na nowym kanale na YouTubie i na Facebooku. Pojawią się też w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników.

mg

Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.