Kryminał – zdecydowanie coś więcej niż tylko literatura wagonowa

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kryminał – zdecydowanie coś więcej niż tylko literatura wagonowa
zdjęcie ilustracyjneFoto: talseN/shutterstock.com

Co roku wiosną we Wrocławiu odbywa się Międzynarodowy Festiwal Kryminału. To niezwykła okazja dla wszystkich wielbicieli tego gatunku, by spotkać się z autorami, zapoznać się z nowościami czy wziąć udział w warsztatach literackich. W przyszłym roku odbędzie się jubileuszowa, 20. edycja festiwalu.

  • Pierwsza edycja Festiwalu Kryminału odbyła się w roku 2004. W roku festiwal 2009 stał się imprezą Miasta Wrocław i zmienił nazwę na Międzynarodowy Festiwal Kryminału
  • Głównym wydarzeniem Międzynarodowego Festiwal Kryminału jest wręczenie Nagrody Wielkiego Kalibru dla najlepszej polskiej powieści kryminalnej lub sensacyjnej roku

Coś więcej niż literatura wagonowa

– 20, a nawet jeszcze 10 lat temu, dominowało przeświadczenie, że kryminał to jest literatura wagonowa: coś, co się kupuje, kiedy się jedzie długo pociągiem. Coś, do czego generalnie nie trzeba się przyznawać, co się czyta dla rozrywki i o czym się zapomina po przeczytaniu. Mam nadzieję, że nasz festiwal chociaż trochę przyczynił się do zmiany tego nastawienia – mówi Ewa Dąbrowska, koordynatorka Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu. – Ale też duża w tym zasługa polskich autorów tego gatunku, którzy starają się swoimi książkami pokazać, że kryminał to niekoniecznie jest tylko rozrywka. Oczywiście jak najbardziej jest, ale to również książka, która może poruszać również ważne tematy dotyczące czy to całych społeczności, czy to jakichś grup – wskazuje.

Dla każdego coś miłego

– Co roku przygotowuję listę polskich kryminałów, thrillerów, sensacji, które się ukazują. Kiedy startowaliśmy – pierwsza edycja odbyła się w 2004 roku – na polskim rynku właściwie nie było literatury kryminalnej: rocznie ukazywało się kilka książek, które można by podpiąć pod ten gatunek. W tej chwili ta liczba przekracza rocznie 400 tytułów, czyli ponad jeden tytuł dziennie! – tłumaczy rozmówczyni Katarzyny Cygler. – Widać, jak wzrosła liczba chętnych do pisania, ale też liczba chętnych do czytania książek tego gatunku – dodaje.

Przeczytaj także


– Oczywiście, ta duża liczba ma swoje plusy i minusy. Największym plusem jest to, że właściwie każdy znajdzie coś dla siebie: mamy klasyczne kryminały dla wielbicieli zagadek detektywistycznych, ale i coś dla wielbicieli sensacji, dla miłośników thrillerów. Coś dla osób, które kochają historie w stylu Agathy Christie, czyli bardziej stonowane, gdzie krew się właściwie nie pojawia, a najważniejsza jest sama zagadka, i z drugiej strony – coś dla tych, którzy lubią, gdy krew się leje na każdej stronie – wylicza.


Posłuchaj

1:54:23
Rozmowy z Cyrylem Sone, autorem kryminału "Krzycz, jeśli żyjesz" oraz Ewą Dąbrowską, koordynatorką Międzynarodowego Festiwalu Kryminału (Trójka pod Księżycem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka pod księżycem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Goście: Cyryl Sone (ukrywający się pod pseudonimem prokurator, autor kryminału "Krzycz, jeśli żyjesz"), Ewa Dąbrowska (koordynatorka Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu)
Data emisji: 14.12.2022
Godzina emisji: 0.05

pr/kor

Polecane