Niemieckie patrioty dla Polski. Szef BBN: ostatecznie będą wpięte w łańcuch dowodzenia decyzją prezydenta

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

- Z ogromną satysfakcją przyjmujemy, fakt, że ta historia zmierza do rzeczywistego wpięcia w nasz system dowodzenia i rozmieszczenia na wschodniej - mówił w Programie 3 Polskiego Radia Jacek Siewiera (szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego). Gośćmi "Śniadania w Trójce" byli również Fogiel (poseł Prawa i Sprawiedliwości), Anna Maria Żukowska (posłanka Nowej Lewicy) i Marcin Kierwiński (sekretarz generalny PO, Koalicja Obywatelska).

We wtorek wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak napisał na Twitterze, że po rozmowie z niemieckim ministerstwem obrony, z rozczarowaniem przyjął decyzję o odrzuceniu wsparcia dla Ukrainy.  Przystępujemy więc do roboczych ustaleń ws. umieszczenia wyrzutni Patriot w Polsce i wpięcia ich w nasz system dowodzenia – przekazał. 

 Ostatecznie to postanowieniem prezydenta środki te zostaną rozmieszczone i wpięte w łańcuch dowodzenia. Będą wykorzystywane w celu obrony polskiej przestrzeni powietrznej. (...) Od samego początku prezydent i szef MON wyrazili zadowolenie z propozycji rozmieszczenia baterii  przypomniał Jacek Siewiera.    

Z kolei Radosław Fogiel zwrócił uwagę na inny aspekt sprawy, chodzi o obsługę patriotów.  Dobrze, że te baterie będą pod polskim dowództwem. To krok naprzód  ocenił. 

Komentując sprawę niemieckich baterii obronnych, Anna Maria Żukowska stwierdziła, że cała dyskusja wokół tematu była "niepotrzebna".  Wzięła się najprawdopodobniej z tego, że to Jarosław Kaczyński nagle zmienił zdanie, bo na początku wyraził zadowolenie z niemieckiej propozycji. Później coś się zacięło w tej komunikacji, nastąpiły wypowiedzi, które zmierzały do tego, żeby jednak nie Polsce, a Ukrainie przekazać patrioty. Ostatecznie wróciliśmy do punktu wyjścia. Wzmocnią naszą obronność, wypada się z tego cieszyć  przyznała poseł Lewicy.  

Również polityk opozycji, Marcin Kierwiński ocenił, że inicjatywa Niemiec to "dobra propozycja" i słusznie, że "te baterie będą w końcu w Polsce". 


Więcej w nagraniu. 


Posłuchaj

51:20
Radosław Fogiel, Jacek Siewiera, Anna Maria Żukowska i Marcin Kierwiński o sprawie patriotów ("Śniadanie w Trójce")
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Audycja: Śniadanie w Trójce

Prowadzący: Beata Michniewicz

Goście: Marcin Kierwiński (sekretarz generalny PO, Koalicja Obywatelska), Anna Maria Żukowska (Nowa Lewica), Jacek Siewiera (szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego), Radosław Fogiel (poseł Prawa i Sprawiedliwości)

Data emisji: 10.12.2022

Godzina emisji: 09.07

kmp

Polecane