Zielone dziedzictwo Polski. Jak je ochronić? [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zielone dziedzictwo Polski. Jak je ochronić? [POSŁUCHAJ]
Jak zachować las dla przyszłych pokoleń?Foto: Shutterstock/Robert Kneschke

– Obawiam się, że to miejsce, które naprawdę zachwyca, po prostu zniknie. Drzewa zostaną wycięte i porzucone najprawdopodobniej, bo nikt nie będzie tutaj prowadził upraw rolnych. To szalony pomysł. Ten teren jest trudny, działka jest dość bagnista – ocenia jedna bohaterek reportażu "Strażnicy lasu". Na pierwszy rzut oka porastający ją las wydaje się zwyczajny. – Jak się wejdzie do środka, to jest wrażenie "wow", jakby się było w parku krajobrazowym – dodaje. 

Ponad 10 lat temu 60-hektarowy stary las w Korolówce w powiecie włodawskim trafił w prywatne ręce. Dziś właściciele chcieliby prawdopodobnie, wykorzystując zawiłości przepisów i rynkową koniunkturę, zarobić na wykarczowaniu tego terenu. Włodawscy aktywiści i przyrodnicy chcą uchronić cenną przyrodniczo nieruchomość przed wycinką.

– Jak to możliwe, że las został przekształcony na grunty rolne? To w ogóle bardzo ciekawe, że można zrobić taką zamianę – zauważa Edyta Gałan z Inicjatywy Między Drzewami we Włodawie. – Ktoś musiał chyba widzieć, co tutaj, na tym terenie, rośnie. Chyba że nie widział lub nie chciał widzieć – dodaje. 

 Przeczytaj także:

Organizacja zwróciła się z prośbą o interwencję między innymi do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie. W audycji wypowiadają się również miłośnik i fotograf przyrody Mieczysław Kozioł, Joanna Gryglicka z Urzędu Gminy Włodawa, starosta włodawski Andrzej Romańczuk i Janusz Holuk, naczelnik chełmskiego wydziału Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie. 


Posłuchaj

26:33
Las jak puszcza. Czy uda się go ocalić? (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł reportażu: "Strażnicy lasu" 
Autor reportażu:
 Dominik Gil
Data emisji: 
10.01.2023
Godzina emisji: 
22.13

gs/kor

Polecane