Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego podsumowało Rok Romantyzmu
2022-12-06, 22:12 | aktualizacja 2022-12-06, 22:12
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego podsumowało działania edukacyjno-kulturalne w ramach Roku Romantyzmu Polskiego. To między innymi projekt "Jednego serca. (Kon) teksty Romantyzmu Polskiego". Uczestniczą w nim m.in. Mateusz Ziółko czy Janusz Radek - śpiewający wiersze Norwida, Kasia Moś, która wykonuje "Prząśniczkę" Moniuszki lub Olga Szomańska z wierszem "Szkoda" Adama Asnyka. Patronat nad projektem ma Polskie Radio
Podczas konferencji w Studiu Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana minister kultury, wicepremier, profesor Piotr Gliński podsumował działania w obszarze edukacji i promocji w trakcie Roku Romantyzmu Polskiego.
Źródło: YouTube Polskie Radio
W ramach Roku Romantyzmu Polskiego Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeprowadziło łącznie 152 projekty, ponad 60 z nich realizowały organizacje pozarządowe.
Ponad 70 projektów przeprowadził Instytut Mickiewicza, który zajmuje się promocją polskiej kultury za granicą. Wśród nich jest tłumaczenie na język angielki "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza - podsumował wicepremier, profesor Piotr Gliński.
Posłuchaj
Wicepremier, profesor Piotr Gliński wskazał, że postawy romantyczne są wciąż obecne wśród Polaków w wymiarze indywidualnym i społecznym.
Posłuchaj
Na zwieńczenie Roku Romantyzmu Polskiego Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wraz z Agencją Muzyczną Polskiego Radia przygotowały projekt muzyczny "Jednego serca. (Kon)teksty polskiego romantyzmu".
Źródło: YouTube Polskie Radio
Projekt łączy teksty polskich poetów romantycznych z aranżacjami lub muzyką Jana Stokłosy. 11 utworów udostępniono na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także na kanale resortu na platformie Spotify.
Obok Szomańskiej, Moś, Ziółki i Radka - w ramach projektu "Jednego serca. (Kon)teksty Romantyzmu Polskiego" wykonawcami piosenek do tekstów polskich wieszczów są również: Łukasz Drapała - "Zawsze i wszędzie" (Jan Stokłosa, Zygmunt Krasiński), Rafał Bartmiński - "Jakże zerwiesz" (Jan Stokłosa, Zygmunt Krasiński) oraz "Znaszli ten kraj" (Stanisław Moniuszko, Adam Mickiewicz), Maciej Pawlak - "Niepewność" (Jan Kanty Pawluśkiewicz, Adam Mickiewicz).
Janusz Radek wykonał z kolei utwór "Daj mi wstążkę błękitną" oraz wiersz "Pielgrzym" (muzyka Janusza Radka do słów Cypriana Kamila Norwida), Mateusz Ziółko wykonał z kolei wiersz "Norwida "Moja piosnka" (również z muzyką Stokłosy) oraz pieśń "Jednego serca" (Czesław Niemen, Adam Asnyk):
Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
W projekcie "Jednego serca - kon-teksty Romantyzmu Polskiego" utwór "Szkoda" (Jan Stokłosa, Adam Asnyk) wykonała Olga Szomańska, a "Ja Ciebie kocham" (Stanisław Moniuszko, Adam Asnyk) - Anastazja Simińska.
W projekcie jest również "Prząśniczka" (Stanisław Moniuszko, Jan Czeczot) w wykonaniu Katarzyny Moś. Z kolei utwór "Niepewność" (Jan Kanty Pawluśkiewicz, Adam Mickiewicz) wykonuje Maciej Pawlak:
Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego na pamiątkę 200-lecia wydania "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza - dzieła, które wyznaczyło początek epoki romantyzmu w Polsce.
Czytaj także:
- Wystawa "Romantyczność. Malarstwo polskie XIX wieku" w Pałacu Prezydenckim w Warszawie
- Juliusz Słowacki "Mindowe" - polityczny thriller premierowo w Dwójce
- Romantyzm. Czy to tylko bunt przeciwko oświeceniu?
*******
Tęsknota za rajskim światem oraz poczucie beznadziei, a do tego poszukiwanie ideału i pięknej miłości. Trwa Rok Romantyzmu Polskiego, ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Wybór tej epoki wiąże się z dwusetną rocznicą opublikowania w Wilnie dzieła "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza.
– Romantyzm był rewolucją w myśleniu na naturze. To romantycy odkryli przyrodę jako przestrzeń niezależną od człowieka, a jednocześnie będącą jego azylem – mówiła w Polskim Radiu Barbara Schabowska, dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza.
Paryż nasiąknięty polskim romantyzmem
– W trwającym Roku Romanizmu przygotowujemy cztery projekty. Pierwszy z nich to "Greenhouse silent disco", czyli polski pawilon w Mediolanie. To będzie duża instalacja, prezentowana przez pięć miesięcy. Projekt nawiązuje do koncepcji szklarni przyszłości i konotacji z myśleniem romantycznym. Będzie można obejrzeć go również we Wrocławiu. Drugi projekt także związany jest z przestrzenią, i przekonaniem, że dźwięk jest elementem architektury. To myślenie charakterystyczne dla Katarzyny Krakowiak. Artystka będzie zestawiać myślenie cykliczne z dźwiękiem. Wystawa będzie otwarta w Paryżu już w październiku – usłyszeliśmy w Trójce.
– W ramach trzeciego projektu przygotujemy dużą instalację multimedialną, która ma dość agresywnie wkraczać w tkankę współczesnego miasta. Będziemy zachęcać mieszkańców Paryża, by weszli do środka i posłuchali romantyczności po angielsku i po francusku. Będzie to dla nich swoiste zderzenie z polskim romantyzmem – podsumowała.
Czytaj także:
- Prof. Andrzej Szczerski: Jacek Malczewski był głęboko zakorzeniony w romantyzmie
- Uniwersum Słowackiego
- Konferencja naukowo-artystyczna "Polski etos obywatelski. Romantyzm i dziedzictwo"
"Ballady i romanse"
Dokładnie dwieście lat temu, w 1822 roku, w Wilnie ukazały się "Ballady i romanse", dzieło, które wyznaczyło początek epoki romantyzmu w Polsce. Na tę szczególną okazję przygotowano szereg wydarzeń kulturalnych i popularnonaukowych, dzięki którym poznamy bliżej dzieło Adama Mickiewicza. Jednym z nich będzie Narodowe Czytanie, którego lekturą został właśnie ten wyjątkowy utwór.
Rok Romantyzmu Polskiego w Muzeum Narodowym w Poznaniu - zwiastun nr 1 / Muzeum Narodowe w Poznaniu
***
zch / rk / kor