Prastary kult św. Mikołaja w Kryłowie. Trudna historia sanktuarium [POSŁUCHAJ]
2022-12-06, 23:12 | aktualizacja 2022-12-07, 10:12
W Kryłowie, niedaleko granicznej rzeki Bug, bije źródło św. Mikołaja. Okoliczni mieszkańcy i nie tylko od wieków czerpią z niego wodę, wierząc, że ma ona cudowną moc. – Dotknięci nieszczęściem, do tego świętego się modlą – mówi jeden z odwiedzających sanktuarium.
Kryłowski Mikołaj nie przypomina w ogóle znanego z reklam i pocztówek wesołkowatego grubaska. Niezwykła jest też historia źródła, wokół którego narosły cudowne legendy, jak i konflikty. O prawa do świętego spierali się chrześcijanie kilku obrządków, często zapominając o tym, że biskup był symbolem współczucia, szczodrobliwości i miłości bliźniego.
Święty Mikołaj był otaczany szczególną czcią przez wyznawców prawosławia, którzy mieszkali w okolicy wraz z katolikami. W część rodzin byli przedstawiciele obu wyznań.
Miejsce kultu czczone od stuleci
Według lokalnych podań sanktuarium św. Mikołaja powstało w miejscu, w którym w czasach pogańskich składano ofiary słowiańskiemu bogu umarłych i opiekunowi bydła – Welesowi, przedstawianemu pod postacią wilka lub wilkołaka. Po dotarciu na te tereny chrześcijaństwa w obrządku wschodnim kult Welesa utożsamiono z kultem św. Mikołaja z Miry, patrona pasterzy i bydła.
Przeczytaj także:
- O pomocy potrzebującym w reportażu "Wyrzut sumienia" [POSŁUCHAJ]
- Erazm Humienny i jego historia. "Spłacam dług wdzięczności" [POSŁUCHAJ]
- Być jak Stanisława Leszczyńska – śladami "anioła z Auschwitz" [POSŁUCHAJ]
Od stuleci lokalna ludność wierzy w niezwykłą moc źródełka znajdującego się przy sanktuarium, pozwalającego odzyskać pielgrzymom zdrowie. – Dotknięci nieszczęściem, do tego świętego się modlą. Przychodzą do tego źródełka, biorą wodę. Wiara niektórych uzdrawia – mówi mężczyzna, wskazując na źródło.
– Kwiatki ładnie posiane. Kiedyś nie było tak. Teraz bardzo ładnie jest tu. Cieszę się, że ludzie tak dbają o to miejsce – mówi kobieta odwiedzająca sanktuarium.
Posłuchaj
***
Tytuł reportażu: "Święty Mikołaj z Kryłowa"
Autorki reportażu: Agnieszka Czyżewska-Jacquemet i Katarzyna Michalak
Data emisji: 6.12.2022
Godzina emisji: 22.15
gs/kor