Burza w Sejmie ws. uznania Rosji za sponsora terroryzmu. Poboży: PO ma fobię na punkcie Antoniego Macierewicza

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– PO ma fobię na punkcie Antoniego Macierewicza i poprzez tak wniesioną poprawkę PO ma pretekst, aby nie głosować za uchwałą uznającą Rosję za państwo sponsorujące terroryzm – powiedział Błażej Poboży, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji. Gośćmi "Śniadania w Trójce" byli także: Paweł Szrot (Kancelaria Prezydenta RP), Marek Sawicki (Koalicja Polska, były minister rolnictwa) oraz Marcin Kierwiński (sekretarz generalny Platformy Obywatelskiej).

W czwartek (01.12) Sejm miał głosować nad uchwałą uznającą Rosję za państwo sponsorujące terroryzm. Podczas wieczornej debaty reprezentanci klubów zgodnie wyrazili poparcie dla uchwały. Do projektu została jednak zgłoszona poprawka PiS, która wywołała sprzeciw opozycji.

Poprawka głosi, że "Federacja Rosyjska jest bezpośrednio odpowiedzialna za zestrzelenie samolotu malezyjskich linii lotniczych (lot MH17) w lipcu 2014 r., kiedy to zginęło 298 pasażerów i członków załogi, oraz za katastrofę samolotu polskich sił powietrznych (lot 101) w Smoleńsku (Rosja) w kwietniu 2010 r., w której zginęło 96 osób znajdujących się na pokładzie, w tym Prezydent RP Lech Kaczyński, urzędnicy polskiego rządu, wysocy rangą dowódcy wojsk polskiego i NATO oraz członkowie polskiego parlamentu".

Błażej Poboży przyznał, że "PO ma fobię na punkcie Antoniego Macierewicza i poprzez tak wniesioną poprawkę PO ma pretekst, aby nie głosować za tą uchwałą". – Mam wątpliwości co do prawdziwego stanowiska PO i Lewicy w tej sprawie – mówił.

Z kolei zdaniem Marka Sawickiego "istotne uchwały przyjmuje się w konsensusie, a Macierewicz nagle wnosi inny tekst poprawki i burzy cały projekt".

– Ta uchwała powinna być przyjęta w konsensusie, a Katastrofa Smoleńska powinna być jak najbardziej wnikliwie wyjaśniona. Antoni Macierewicz od 50 lat walczy z sowiecką, potem rosyjską dominacją w naszej części Europy, więc oskarżanie go to, że ma być "ruskim agentem" jest skrajną nieuczciwością – powiedział Paweł Szrot.

Marcin Kierwiński dodał, że "wszędzie tam, gdzie jest szansa na zgodę pojawia się Macierewicz i niszczy konsensus". – Mieszanie jego fobii smoleńskiej z uznaniem Rosji za państwo terrorystyczne jest nie do zaakceptowania – mówił.


Posłuchaj

50:18
Paweł Szrot, Błażej Poboży, Marek Sawicki, Marcin Kierwiński (Śniadanie w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Audycja: Śniadanie w Trójce
Prowadzący: Beata Michniewicz
Goście: Paweł Szrot (Kancelaria Prezydenta RP), Błażej Poboży (wiceminister spraw wewnętrznych i administracji), Marek Sawicki (Koalicja Polska, były minister rolnictwa), Marcin Kierwiński (sekretarz generalny PO, Koalicja Obywatelska)
Data emisji: 3.12.2022
Godzina emisji: 09:06

dn

Polecane