"Każda oferta kraju sojuszniczego jest atrakcyjna". Senator KO o patriotach z Niemiec

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Każda oferta kraju sojuszniczego jest atrakcyjna". Senator KO o patriotach z Niemiec
W ocenie senatora KO, każda oferta na patriotyz kraju sojuszniczego jest atrakcyjnaFoto: VanderWolf Images / Shutterstock.com

- Nasze władze są władzami Polski, w związku z tym mają obowiązek dbać o bezpieczeństwo Polaków. Jeśli więc oferta jest skierowana do Polski, to należy ją przyjąć bez wahania - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia senator KO i były szef MON Bogdan Klich komentując propozycję przerzucenia przez Niemcy do Polski baterii rakiet Patriot.

- Każda oferta, bez względu na to, z jakiego kraju pochodzi, jeżeli pochodzi z kraju sojuszniczego, jest dla nas atrakcyjna. Jeśli Niemcy proponują naszemu krajowi baterie Patriotów, którymi dysponują, to jest to oferta do natychmiastowego przyjęcia - ocenił w Programie 3 Polskiego Radia senator KO i były minister obrony narodowej Bogdan Klich.

20 listopada niemiecka minister obrony Christine Lambrecht zaproponowała wsparcie dla Polski, obejmujące systemy obrony przeciwlotniczej Patriot i myśliwce Eurofighter, które strzegłyby polskiej przestrzeni powietrznej. Następnego dnia polski minister obrony Mariusz Błaszczak oświadczył, że przyjął tę propozycję z satysfakcją. Po dwóch dniach poinformował, że zwrócił się do strony niemieckiej, aby proponowane Polsce baterie Patriot zostały przekazane Ukrainie.

- Każda oferta, bez względu na to, z jakiego kraju pochodzi, jeżeli pochodzi z kraju sojuszniczego, jest dla nas atrakcyjna. Jeśli Niemcy proponują naszemu krajowi baterie Patriotów, którymi dysponują, to jest to oferta do natychmiastowego przyjęcia - stwierdził senator KO.

Obowiązki władz Polski

- Patrioty sojusznicze, stojące na ziemi polskiej, będą chronić polskie niebo. Nie ma nad czym się zastanawiać. Trzeba te patrioty przyjąć jak najszybciej i w ten sposób sprawić, że polscy obywatele, Polki i Polacy, będą bezpieczniejsi - podkreślił polityk.

Pytany, czy rakiety proponowane przez Niemcy powinny stanąć na Ukrainie, gość "Trójkowego komentarza dnia" odparł, że "te konkretne patrioty są oferowane Polsce". - Nasze władze są władzami Polski, Rzeczypospolitej Polskiej, w związku z tym, w pierwszej kolejności, mają obowiązek dbać o bezpieczeństwo Polaków. Jeśli więc oferta jest skierowana dla Polski i do Polski, to należy ją przyjąć bez wahania - zaznaczył Bogdan Klich.

Posłuchaj

10:18
Bogdan Klich o rakietach Patriot: każda oferta kraju sojuszniczego jest atrakcyjna ("Trójkowy komentarz dnia")
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj także:

Amerykańska broń dla Polskie

Baterie Patriot to amerykański system przeciwlotniczy średniego zasięgu. Polska wybrała je jako podstawę programu obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła. Do Polski trafiły 2 pierwsze baterie, czyli 16 wyrzutni. Obecnie trwa ich montaż. Pełną zdolność bojową mają osiągnąć w połowie przyszłego roku.

Oprócz tego w Polsce stacjonują dwie baterie Patriotów należące do amerykańskich wojsk. Są rozmieszczone w okolicach Rzeszowa.

***

Audycja: "Trójkowy komentarz dnia"

Prowadzący: Dariusz Wieczorkowski

Gość: Bogdan Klich (senator KO i były szef MON)

Data emisji: 29.11.2022

Godzina emisji: 18.12


Trójka, IAR/ mbl

Polecane