Niemiecka propozycja przekazania Polsce patriotów to zabieg PR-owy? Sobolewski przypomina sprawę leopardów

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Niemcy nie pierwszy raz coś obiecują – Litwa wciąż czeka na wzmocnienie wojskowe, które jej obiecały, a my na leopardy – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski.

Posłuchaj

12:54
Krzysztof Sobolewski: Niemcy nie pierwszy raz coś obiecują (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Krzysztof Sobolewski zwracał uwagę, że Polska podtrzymuje swoje stanowisko wobec niemieckiej propozycji, a mianowicie, uważa, że systemy Patriot powinny być przekazane stronie ukraińskiej i rozmieszczone na zachodzie kraju, tak żeby mogły zapewniać bezpieczeństwo granicy polsko-ukraińskiej.

Poseł PiS zaznaczył przy tym, że strona polska czeka obecnie na odpowiedź władz Berlina na tę propozycję. Zwracał przy tym uwagę, że z doniesień niemieckich wynika, że propozycja niemiecka w tej sprawie była jedynie PR-owską zagrywką. Gazeta "Welt am Sonntag" podała, że niemiecka minister obrony Christine Lambrecht zaproponowała Polsce systemy obrony powietrznej Patriot, ale nie skonsultowała tego z wojskowymi.

Krzysztof Sobolewski wyraził nadzieję, że media mylą się jednak w tej sprawie i Niemcy ostatecznie przekażą wyrzutnie, gdyż w przeciwnym wypadku "ośmieszą się".

– Niemcy nie pierwszy raz coś obiecują – Litwa wciąż czeka na wzmocnienie wojskowe, które jej obiecały. My czekamy na leopardy, co do tej pory nie zostało zrealizowane. Mamy nadzieję, że to nie jest zabieg PR-owy – ocenił gość "Salonu politycznego Trójki".

Baterie Patriot to amerykański system przeciwlotniczy średniego zasięgu. Polska wybrała je jako podstawę programu obrony powietrznej Wisła. Do Polski trafiły 2 pierwsze baterie, czyli 16 wyrzutni. Obecnie trwa ich montaż. Pełną zdolność bojową mają osiągnąć w połowie przyszłego roku. Oprócz tego w Polsce stacjonują dwie baterie Patriot należące do amerykańskich wojsk. Są rozmieszczone w okolicach Rzeszowa.


***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: 

Gość: Krzysztof Sobolewski

Data emisji: 28.11.2022
Godzina emisji: 08.45

kor

Polecane