Zamek w Baranowie Sandomierskim – Mały Wawel

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zamek w Baranowie Sandomierskim – Mały Wawel
Zamek w Baranowie SandomierskimFoto: Shutterstock/siekierski.photo

Zamek w Baranowie Sandomierskim być może nie należy do czołówki najbardziej znanych tego typu budowli w Polsce, ale zupełnie niesłusznie, bo jest jedną z najciekawszych. Do warowni zwanej Małym Wawelem w tym wydaniu "Trójki po królewsku" zabrali nas Marta Piasecka i Marek Gaworski.

Prawa miejskie od Kazimierza Wielkiego

Zamek w Baranowie Sandomierskim to jeden z najpiękniejszych przykładów renesansowej architektury w naszym kraju. Przez stulecia był własnością wielu wybitnych polskich rodów arystokratycznych. – Historia samego Baranowa sięga pierwszej połowy XII wieku, prawa miejskie nadał mu Kazimierz Wielki w połowie XIV wieku. Zanim powstał zamek, znajdowała się tu obronna wieża mieszkalna – powiedział Marek Gaworski

Zasłużone miano Małego Wawelu

Za czasów Leszczyńskich zamek stał się wspaniałą i okazałą rezydencją. – Ostatnim właścicielem z Leszczyńskich był Rafał X, ojciec dwukrotnego polskiego króla Stanisława w XVIII wieku. Prace, które uczyniły z zamku tę budowlę, zawdzięczamy kolejnym Leszczyńskim. Baranów Sandomierski już wówczas, po całkowitym zakończeniu prac, zasłużył na miano Małego Wawelu – opowiadał.

Czytaj też:

Legenda białej damy

Gość Trójki mówił również o jednej z legend związanych z zamkiem. – Nieszczęśliwa biała dama była ofiarą miłości jej dwóch adoratorów, obaj polegli w pojedynku o jej rękę. Dziewczynę zamurowano w zamkowej wieży, gdyż uznano, że to ona ponosi winę za ich śmierć – mówił.


Posłuchaj

3:45
Zamek w Baranowie Sandomierskim – Mały Wawel (Trójka po królewsku)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka po królewsku
Prowadzi: Marta Piasecka
Data emisji: 29.11.2022
Godzina emisji: 9.39

mo/kor

Polecane