Zamek w Baranowie Sandomierskim – Mały Wawel
2022-11-29, 10:11 | aktualizacja 2022-11-29, 12:11
Zamek w Baranowie Sandomierskim być może nie należy do czołówki najbardziej znanych tego typu budowli w Polsce, ale zupełnie niesłusznie, bo jest jedną z najciekawszych. Do warowni zwanej Małym Wawelem w tym wydaniu "Trójki po królewsku" zabrali nas Marta Piasecka i Marek Gaworski.
Prawa miejskie od Kazimierza Wielkiego
Zamek w Baranowie Sandomierskim to jeden z najpiękniejszych przykładów renesansowej architektury w naszym kraju. Przez stulecia był własnością wielu wybitnych polskich rodów arystokratycznych. – Historia samego Baranowa sięga pierwszej połowy XII wieku, prawa miejskie nadał mu Kazimierz Wielki w połowie XIV wieku. Zanim powstał zamek, znajdowała się tu obronna wieża mieszkalna – powiedział Marek Gaworski.
Zasłużone miano Małego Wawelu
Za czasów Leszczyńskich zamek stał się wspaniałą i okazałą rezydencją. – Ostatnim właścicielem z Leszczyńskich był Rafał X, ojciec dwukrotnego polskiego króla Stanisława w XVIII wieku. Prace, które uczyniły z zamku tę budowlę, zawdzięczamy kolejnym Leszczyńskim. Baranów Sandomierski już wówczas, po całkowitym zakończeniu prac, zasłużył na miano Małego Wawelu – opowiadał.
Czytaj też:
- Zamek w Krasiczynie – architektoniczne cudo nieopodal Przemyśla
- Zamek Krzyżtopór – najpiękniejsze ruiny w Polsce
Legenda białej damy
Gość Trójki mówił również o jednej z legend związanych z zamkiem. – Nieszczęśliwa biała dama była ofiarą miłości jej dwóch adoratorów, obaj polegli w pojedynku o jej rękę. Dziewczynę zamurowano w zamkowej wieży, gdyż uznano, że to ona ponosi winę za ich śmierć – mówił.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Trójka po królewsku
Prowadzi: Marta Piasecka
Data emisji: 29.11.2022
Godzina emisji: 9.39
mo/kor