Reportaż "Sołtyski". Jakie wyzwania przed nimi stoją? [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Reportaż "Sołtyski". Jakie wyzwania przed nimi stoją? [POSŁUCHAJ]
Ostatnie badania pokazały, że kobiety sprawujące te funkcję stanowią prawie 50% wszystkich sołtysów w kraju.Foto: Shutterstock/Milos Momcilovic

Joanna Morawska od czterech kadencji jest sołtyską Wólki Kozodawskiej – jednej z większych miejscowości w gminie Piaseczno koło Warszawy. W tym roku otrzymała tytuł Sołtysa Roku 2022 w konkursie organizowanym przez jeden z miesięczników. Teraz wspiera młode sołtyski, doradzając im na powstałej niedawno grupie internetowej. 

Grażyna Jagłos-Dębska to od dwóch kadencji sołtyska wsi Opypy koło Milanówka, prezes Stowarzyszenia Sołtysi Mazowsza. Jak zauważa, kobiety stanowią połowę sołtysów w kraju. Co jest dla nich ważne, jak są przyjmowane przez swoje społeczności? Według obu pań sołtys to, przede wszystkim, lider lokalnego środowiska, reprezentant mieszkańców – przecież nie chodzi o funkcje administracyjne, typu zgłaszanie awarii czy zbieranie podatków. Te zadania, choć ważne, są jednak marginesem. Na pewno sołtys powinien odgrywać większą rolę w gminie. A z tym bywa różnie, bo np. kiedy walczy o drogę dla mieszkańców, to często słyszy w gminie: "Tam mieszka za mało osób".

– Mam znajomą. Gdy dzwonimy do siebie, obie rozpoczynamy rozmowę od "Cześć, sołtysico!".  To takie pozytywne określenie kobiety, sołtyski, która nie da sobie w kaszę dmuchać i zawsze walczy o swoje, o to, co dla sołectwa – mówi w reportażu Grażyna Jagłos-Dębska.

Od szkoły do sołtysa 

– Zaczęłam pracować w szkole, z zawodu jestem nauczycielką. Byłam przewodniczącą rady szkoły i angażowałam się w działania społeczne. Gdy moje dzieci szły do szkół, byłam oczywiście w trójkach klasowych. W kościele tez siadam zawsze w pierwszej ławce. Mam to chyba po mamie  zauważa z uśmiechem. – Ona też angażowała się we wszystkie organizacje i działania społeczne. Tak jak ona, nie potrafię być bierna – powiedziała.

Posłuchaj

29:56
Reportaż "Sołtyski" (Reportaż w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł reportażu: "Sołtyski"
Autorka reportażu:  Grażyna Wielowieyska

Data emisji: 
29.11.2022
Godzina emisji: 
22.06 

gs/zch/kor

Polecane