Pałac Saski – jego odbudowa to część polskiej tożsamości

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pałac Saski – jego odbudowa to część polskiej tożsamości
Widok przedwojennego Pałacu SaskiegoFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Pałac Saski kontra Pałac Kultury? Trudno uwierzyć, że taka dyskusja mogłaby się toczyć. A jednak... Te same środowiska, które kontestują odbudowę Pałacu Saskiego, jednocześnie głośno protestowały przeciwko jakimkolwiek rozwiązaniom dotyczącym gmaszyska będącego symbolem sowieckiej dominacji. Dlaczego? Mówiliśmy o tym w "Klubie Trójki".

W audycji rozmawialiśmy także o 20. rocznicy objęcia urzędu prezydenta Warszawy przez Lecha Kaczyńskiego i m.in. o jego roli w powstaniu raportu ws. zniszczeń dokonanych w stolicy przez Niemców. Zastanawialiśmy się również, jakie będą losy naszych roszczeń odszkodowawczych po rozesłaniu noty dyplomatycznej do państw UE i NATO.

Odbudowa Pałacu Saskiego zakończy odbudowę Warszawy

Profesor Wojciech Fałkowski mówił, że taka dyskusja to smutny paradoks. – Wydaje się, że pogodziliśmy się z Pałacem Kultury, który stoi od prawie 70 lat. Przyzwyczailiśmy się do tej monumentalnej architektury i zapomnieliśmy o wymowie ideowej tego budynku. Natomiast Pałac Saski jest pewnym wyrzutem sumienia nas wszystkich, zarówno warszawiaków, jak i specjalistów, ponieważ wraz z jego odbudową zakończy się odbudowa miasta. Pałac Saski został zniszczony w ostatnich dniach obecności Niemców w Warszawie, tylko po to, aby dokończyć dzieła grabieży i destrukcji, nie miał żadnego znaczenia militarnego – stwierdził. 

Dodał, że nikt nie protestował przeciwko odbudowie Starego Miasta, Zamku Królewskiego, Mariensztatu i pozostałych dzielnic stolicy. – Nie powinno się protestować przeciwko odbudowie Pałacu Saskiego – podkreślił.

Czytaj też:

Pałac Saski to czasy Fryderyka Chopina i jego dzieciństwa

Jan Dziedziczak mówił, że Pałac Saski to czasy Fryderyka Chopina i jego dzieciństwa, element naszej tożsamości narodowej. – To mogłoby być wspólne dzieło, które łączy nas wszystkich, utożsamiamy się z Chopinem i naszymi bohaterami łamiącymi Enigmę. Argumentów przeciwko odbudowie nie da się obronić, to działanie patriotyczne. Przypomnijmy, że to prezydent Lech Kaczyński rozpoczął procedurę odbudowy Pałacu Saskiego, Hanna Gronkiewicz-Waltz niestety to zatrzymała – zaznaczył.    

Należy dbać o tożsamość

Mateusz Wyrwich podkreślił, że należy dbać o tożsamość. – Zadbaliśmy o Zamek Królewski. Gdy zaczęło się mówić o jego odbudowie, to ludzie przynosili cegły. Można zadać pytanie, czy nie zburzyć Pałacu Kultury i odbudować tych przedwojennych ulic, na których były liczne kabarety, kina, mieszkali tam wspaniali ludzie – powiedział.


Posłuchaj

48:51
Pałac Saski – jego odbudowa to część polskiej tożsamości (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Magdalena Drohomirecka
Goście: Jan Dziedziczak (Sekretarz Stanu, pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za granicą), prof. Wojciech Fałkowski (historyk, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie), redaktor Mateusz Wyrwich (politolog, dziennikarz, komentator telewizyjny, pisarz)
Data emisji: 28.11.2022
Godzina emisji: 21.09

mo/kor

Polecane