"Scena teatralna Trójki": posłuchaj, jak powstawało słuchowisko w pałacu w Śmiełowie
2022-11-20, 23:11 | aktualizacja 2024-05-08, 10:05
"Adam Mickiewicz w Pałacu w Śmiełowie" to dwuczęściowe słuchowisko Tomasza Mana, powstałe na podstawie jego sztuki, zamówionej w Roku Romantyzmu Polskiego przez Instytut Książki.
Część I, wieloobsadowa, została zrealizowana w studiu Teatru PR. Jej akcja toczy się w 1831 roku, kiedy to Adam Mickiewicz, przebywający na emigracji, próbował przedostać się do kraju, aby przyłączyć się do powstania listopadowego. W drodze do Królestwa Polskiego (zabór rosyjski) zatrzymywał się w różnych wielkopolskich dworach. Pobyt w posiadłości Gorzeńskich, czyli w pałacu w Śmiełowie, zaważył na dalszych losach poety, także na jego twórczości.
Powstawaniu scen tej części słuchowiska przysłuchiwał się reporter Jakub Witkowski. Udało mu się w przerwach nagrać wypowiedzi aktorów: Karoliny Gorczycy (Konstancja Łubieńska) i Andrzeja Mastalerza (pruski oficer Frankenberg).
Część II, której akcja toczy się po wojnie, w 1947 roku, rozpisana na 3 zaledwie głosy: przedwojennej właścicielki pałacu – Marii Chełkowskiej (Maria Pakulnis), jej garderobianej (Małgorzata Rożniatowska) oraz mężczyzny (Andrzej Mastalerz), którego Chełkowska spotyka w swoim, zdewastowanym przez powojenną władzę pałacu.
Tę część rejestrowaliśmy w samym pałacu oraz w przypałacowym parku 11 listopada. Dwugodzinne nagranie montowane jest już w Teatrze PR. Nad muzyką pracuje Marek Otwinowski. Premierę zaplanowaliśmy na 27 listopada.
W tym wydaniu "Sceny teatralnej Trójki" przedstawimy dźwiękową opowieść o tym, jak powstawało to nietypowe dla naszej Sceny słuchowisko.
Posłuchaj
Akcja podczas naszego pobytu w Śmiełowie toczyła się na kilku planach… równocześnie. Sceny realizowane były pod parkowym dębem oraz w reprezentacyjnej sali balowej pałacu. Nad tą częścią panował reżyser dźwięku Andrzej Brzoska. Zdarzenia towarzyszące nagraniu tych scen rejestrował Wojciech Dorosz. W tym samym czasie kierownik Muzeum Mickiewicza w Śmiełowie, mieszczącego się w pałacu – Emilian Prałat – oprowadzał nas po jego pomieszczeniach, wędrując wraz z nami śladami autora "Pana Tadeusza". Przewodnikiem natomiast po wszystkich etapach powstawania słuchowiska, już w studiu Trójki, był Andrzej Brzoska.
Dyrektorowi Instytutu Książki – Dariuszowi Jaworskiemu – towarzyszącemu nam w Śmiełowie, dyrektorowi Muzeum Narodowego w Poznaniu (którego częścią jest Muzeum Mickiewicza) – Tomaszowi Łęckiemu – oraz panu Emilianowi Prałatowi dziękujemy za pomoc w realizacji słuchowiska.
***
Tytuł audycji: Scena teatralna Trójki
Prowadzi: Barbara Marcinik, Wojciech Dorosz
Data emisji: 20.11.2022
Godziny emisji: 22.06
bm/gs/kor