Wojciech Fangor, najdrożej, jeszcze za życia, sprzedawany polski artysta
2022-11-17, 12:11 | aktualizacja 2022-11-17, 21:11
Sto lat temu, 15 listopada 1922 roku w Warszawie przyszedł na świat Wojciech Fangor. Artysta miał ogromny wpływ na sztukę polską. Zostawił jednak karierę w kraju i wyemigrował do Ameryki. Jest jednym z nielicznych rodaków, którzy również tam odnieśli spektakularny sukces. Jego postać w audycji "Trójka pod księżycem" przybliżyła Monika Małkowska i jej goście.
Po wielu latach emigracji, dekadę po polskiej transformacji, Wojciech Fangor wrócił do kraju. Dom i pracownię urządził w dawnym młynie w Błędowie. W późnym wieku zaskoczył publiczność zupełną zmianą stylu.
– Urodziny Fangora zostały zapowiedziane i udokumentowane w sposób szczególny. Jego matka prowadziła dziennik. Nawet w momencie, w którym urodziła Wojciecha, zanotowała ten fakt – podkreślił w Programie 3 Polskiego Radia Stefan Szydłowski, filozof, krytyk sztuki, przyjaciel artysty, kurator wielu jego wystaw. – Wojciech Fangor był związany z Warszawą od urodzenia. Przez całe życie jego obecność w Warszawie i różnego rodzaju zdarzenia z nią związane przeplatały się złotą nicią z jego twórczością. Czasami wprost, a innym razem pośrednio – zaznaczył gość Radiowej Trójki.
– Nie wiem, czy Wojciech był świadom swojej urody, ale na pewno cieszył się powiedzeniem u kobiet. W archiwum rodzinnym zachowały się zdjęcia z praktycznie każdego okresu jego życia. Na tych z lat czterdziestych pozował na świadomego artystę. Stał przed sztalugami w garniturze, z modną fryzurą i paletą. Taka autokreacja na potrzeby własnego wizerunku nie była mu obca. Malował od wczesnych lat dziecięcych, w czym wspierała go matka – zaznaczyła Katarzyna Jankowska-Cieślik, historyk sztuki z Muzeum ASP w Warszawie.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Monika Małkowska
Data emisji: 17.11.2022
Godzina emisji: 0.05
mm/zch/kor