Trójka|Salon polityczny Trójki
Rząd przejmuje aktywa Gazpromu w Polsce. Minister Buda: przełomowa decyzja
2022-11-15, 09:11 | aktualizacja 2022-11-15, 10:11
– Przejmujemy rachunki, dywidendę, majątek i aktywa, które tutaj ma Gazprom. A to jest 700 km gazociągów w Polsce. To gigantyczna decyzja – mówił na antenie Programu 3 Polskiego Radia minister rozwoju i technologii Waldemar Buda, odnosząc się do decyzji o ustanowieniu zarządu tymczasowego nad akcjami Gazpromu w spółce EuRoPol.
Szef MRiT mówił w radiowej Trójce, że konstytucja nie zezwala na zabór cudzego majątku, a opozycja, mimo wniosku PiS, nie chciała zmian w ustawie zasadniczej dot. wywłaszczenia. – Podjęliśmy więc decyzję maksymalnie możliwą w obecnej sytuacji konstytucyjnej, tzn. przejęliśmy zarząd nad majątkiem Gazpromu w Polsce. [...] Zarządca, którego powołałem, będzie kierował tymi częściami majątku, które są w Polsce – zaznaczył.
Koniec "klinczu"
Waldemar Buda przyznał, że najlepszym wyjściem byłaby nacjonalizacja tego majątku. – Opozycja to blokuje, nie wiedzieć czemu, więc podejmujemy działania, które też są skuteczne, ale trochę bardziej skomplikowane prawnie – tłumaczył. Odsunięto więc, jak tłumaczył, przedstawiciela Gazpromu od zarządzania majątkiem. – Przejmujemy rachunki, dywidendę, majątek i aktywa, które tutaj mają. A to jest 700 km gazociągów w Polsce. To gigantyczna decyzja – oświadczył.
Zobacz także:
Gość Programu 3 Polskiego Radia tłumaczył, że spółka PAO Gazprom została objęta sankcjami w kwietniu i zamrożono jej majątek. W spółce EuRoPol Gaz równe udziały miały Gazprom i właśnie PGNiG. – W związku z tym i krzyżową reprezentacją nie można tam było podjąć żadnej decyzji – mówił. Dlatego rozwiązanie MRiT kończy stan "klinczu".
Przejęcie aktywów Gazpromu. "Przełomowa decyzja"
Ile może potrwać zarząd? – Ustawa mówi jasno: sześć miesięcy z możliwością przedłużenia na kolejne sześć. Chcemy w tym czasie doprowadzić, by sterowność nad EuRoPol Gazem była całkowicie po polskiej stronie. W jaki sposób to zrobimy – to przed nami – ale Gazprom z pewnością nie odzyska kontroli nad gazociągami w Polsce. To przełomowa decyzja – oświadczył Waldemar Buda. – Odbieramy możliwość użytkowania i zarządzania majątkiem – dodał, wskazując, że większość krajów w Europie jedynie mroziła rosyjskie aktywa.
Posłuchaj
Według ministra rozwoju i technologii bez wątpienia Gazprom będzie się odwoływał od tej decyzji polskich władz. Zapewnił, że polski rząd jest na to przygotowany.
Więcej w nagraniu.
***
Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Waldemar Buda (minister rozwoju i technologii)
Data emisji: 15.11.2022
Godzina emisji: 8.45
ms/kor