Krzyżowki i sudoku na poprawę pracy mózgu?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Krzyżowki i sudoku na poprawę pracy mózgu?
aaaaaFoto: Shutterstock/SpeedKingz

Krzyżówki, sudoku, puzzle czy gry logiczne mogą być nie tylko ciekawym pomysłem na spędzenie jesiennego wieczoru, ale także gimnastyką dla naszego mózgu. 

- Są różnego rodzaju quizy, rebusy, krzyżówki. Jest też nauka języka, która bardzo potrafi nasz mózg rozruszać. Chodzi przede wszystkim o zmienność - mówi w Programie 1 Polskiego Radia psycholog zajmująca się kreatywnością Justyna Święcicka. 

Posłuchaj

3:11
Krzyżowki i sudoku na poprawę pracy mózgu? (Sygnały dnia/Jedynka)
+
Dodaj do playlisty
+

- Mózg, który jest przyzwyczajony do stałości, nudzi się, nie rozwija i nie ćwiczy. Dlatego musimy mu dostarczać zmienności. Można to robić na różne sposoby: na przykład zmieniając dominującą rękę, myjąc zęby czy robiąc cokolwiek innego. Jeżeli jesteśmy praworęczni, użyć lewej ręki i już mózg wtedy ma pewną trudność. Można też na przykład odwrócić rano po przebudzeniu kolejność wykonywanych czynności - wyjaśnia ekspertka. 

Pamięć semantyczna

Specjalista neurolog Piotr Ślifirczyk mówi, że krzyżówki wzmacniają pamięć semantyczną, czyli tę związaną z zapamiętywaniem nazw i faktów. - Jakiś czas temu były badania, które miały pokazać, że rozwiązywanie krzyżówek powoduje opóźnienie choroby Alzheimera. Natomiast obecnie prowadzone badania negują ten wpływ i oceniają, że samo rozwiązywanie krzyżówek nie zmniejsza ryzyka otępienia - zaznacza lekarz.

- Ostatnie badania pokazały także, że o ile samo rozwiązywanie tematycznych krzyżówek nie poprawia w istotny sposób pamięci, to planowanie czy pisanie krzyżówek - związane z koniecznością poszerzenia wiedzy na dany temat - już tak - mówi neurolog. 

Jak zaznacza Piotr Ślifirczyk, sudoku to inny rodzaj ćwiczeń. - Polega na kojarzeniu występowania elementów w pionie i poziomie i bez wątpienia poprawia koncentrację. Potrafi też poprawić logiczne myślenie oraz kojarzenie. Ma w tym zakresie przewagę na krzyżówkami - podkreśla. 

Czytaj także: Wady wymowy u dzieci. Kiedy potrzebna jest pomoc logopedy?

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzą: Daniel Wydrych, Grzegorz Jankowski 

Materiał: Małgorzata Abgarowicz

Data emisji: 15.11.2022

Godzina emisji: 8.40

kh/kor

Polecane