Luz, czapka i dodatek w modnym kolorze. Oto prawdziwy "styl drwala"
2022-11-12, 11:11 | aktualizacja 2022-11-12, 15:11
Już od blisko dekady w męskiej modzie króluje "styl drwala" i różne wariacje na ten temat. Ale co to naprawdę znaczy? Czy konieczna jest broda, kraciasta koszula i robocze spodnie? Okazuje się, że nie. Siekierę też można już odłożyć tam, gdzie jej miejsce, czyli do drewutni.
- Jak podkreślają styliści, "styl drwala" to przede wszystkim więcej swobody w ubieraniu się. Ważne są również dodatki
- W najbliższym sezonie modne będą też mocne, energetyczne kolory
Moda na luzie
– W modzie "styl drwala" jest ogólnie określany jako bardziej męski. I dotyczy nie tylko ubioru, ale całego wyglądu mężczyzny, zaczynając od brody i dłuższych, trochę niechlujnych, ale w tym pozytywnym znaczeniu, włosów – opisuje Agnieszka Krajewska, stylistka i antropolog kultury. – To bardziej nonszalancki styl, niż ten, który był przed dekadą, czyli bardzo dopracowany, wymuskany mężczyzna w wąskich rurkach – wskazuje.
– Do tego czapka, która jest wyznacznikiem stylu drwala. Taka moda powinna się w naszym kraju dobrze przyjąć, bo mamy klimat na taki styl. Ale niestety stwierdzam, że w Polsce moda męska w ogóle kuleje – dodaje.
Więcej dodatków, więcej kolorów!
Nie chodzi wyłącznie o strój, ważne są także dodatki. Przy czym, uwaga – buty to jest dodatek, czapka również. – Dodatki dobudowują stylizację: wiedzą o tym Włosi, Hiszpanie, Francuzi. Oni, budując cała stylizację, przede wszystkim myślą o dodatkach: np. o ich kolorze. Bo kolor to także jest dodatek. I to pojawia się teraz w trendach – tłumaczy rozmówczyni Piotra Firana. – Polskiego mężczyznę może przerazić to, co teraz proponują nawet sieciowe sklepy: pojawia się energetyczny kolor, czyli pomarańczowy, troszkę fioletu. Młodzi ludzie przeciwnie, oni czują się Europejczykami i nie rozróżniają Włochów, Hiszpanów, Polaków – zapewnia.
Być ubranym, nie przebranym
– Najważniejsze to budować własny styl: być ubranym, nie przebranym. To widać, kiedy ktoś jest przebrany – on się źle w tym czuje, wygląda, jakby pozował do zdjęcia. Natomiast jeżeli ktoś jest dobrze ubrany, czuje się świetnie, wtedy nie widać tego ubrania – widać człowieka – wskazuje Trójkowy gość.
Przeczytaj także
- Serena Williams – tenisowa ikona mody z mocarnym serwisem
- "Modowy luksus" w rzeszowskim muzeum. W czym elegancka kobieta witała nowy rok przed stu laty?
- 30 listopada to Dzień Białych Skarpetek. Jaka jest ich historia i rola we współczesnej modzie?
Posłuchaj
***
Audycja: Bed and breakfast
Prowadzący: Piotr Firan
Gość: Agnieszka Krajewska (stylistka, antropolog kultury)
Data emisji: 12.11.2022
Godzina emisji: 7.17, 7.26
pr/kor