Obchody Święta Niepodległości w ocenie polityków. Małgorzata Paprocka zwraca uwagę na symbolikę łączącą Polaków

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Symbolicznym gestem jest sposób składania wieńca w dniu 11 listopada. Od kilku lat tradycją jest składanie jednego, w imieniu narodu – mówiła w Programie 3 Polskiego Radia Małgorzata Paprocka z KPRP, komentując wczorajsze obchody Święta Niepodległości. Uroczystości oceniali także wiceminister kultury Jarosław Sellin, poseł PO Marcin Kierwiński i poseł PSL Marek Sawicki.

W piątek w Warszawie odbyły się uroczystości upamiętniające odzyskanie przez Polskę niepodległości. Centralne obchody miały miejsce na pl. Piłsudskiego. Po południu ulicami stolicy przeszedł, organizowany oddolnie, Marsz Niepodległości.

Prezydent o wyzwaniach współczesności

– W oficjalnych obchodach polskiego święta uczestniczył także prezydent Litwy Gitanas Nauseda wraz z małżonką, a życzenia Polsce złożył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski – przypomniał w Programie 3 Polskiego Radia wiceminister kultury Jarosław Sellin. – Prezydent Andrzej Duda był też na Litwie, gdy oni celebrowali swoją rocznicę odzyskania niepodległości – zauważył.

– Przypominamy wyzwania współczesności – wskazał polityk. Podkreślił przy tym wagę słów prezydenta Andrzeja Dudy wypowiedzianych na placu Piłsudskiego. Zwrócił uwagę na odniesienia do wyzwań stojących przez Polską obecnie, zwłaszcza w kontekście wojny na Ukrainie. – Wszyscy czujemy, że jeśli Ukraina by tę wojnę przegrała, to zagrożenie dla niepodległości istnieje dla nas wszystkich. Dobrze, że prezydent Andrzej Duda przedstawia w swoich przemówieniach ten dylemat: świętujemy odzyskanie niepodległości, ale ona zagwarantowana nie jest – stwierdził Jarosław Sellin.

Przykład ze strony samorządów

– 11 listopada to ważna data, która powinna łączyć i skłaniać do refleksji, ale nie łączyła, choć też nie dzieliła tak, jak w poprzednich latach – mówił w Programie 3 Polskiego Radia poseł PO Marcin Kierwiński. Polityk zaznaczył, że chciałby, by uroczystości organizowane były przez władze krajowe. – Jestem zwolennikiem tego, aby na Święto Niepodległości była propozycja dla wszystkich Polaków, niezależnie od tego, jakie mają sympatie polityczne – przekonywał.

– Bardzo niedobrze dzieje się, kiedy takie uroczystości jak marsz, w którym uczestniczą ministrowie tego rządu, mają wielokrotnie zabarwienie mało związane z czczeniem polskiej niepodległości – dodał. Jego zdaniem marsz zorganizowany w centrum Warszawy, w którym uczestniczył Zbigniew Ziobro, "miał hasła antyukraińskie". To dowód – jak mówił – że "nie ma centralnych, państwowych obchodów Święta Niepodległości" i "nie ma woli ze strony rządzących, by takie uroczystości wspólne budować".

Centrum obchodów w Warszawie

Marek Sawicki z PSL podkreślił w "Śniadaniu w Trójce", że cieszy się, iż po 33 latach wolności "każdy w Polsce może świętować 11 listopada tak, jak chce". – Cieszy mnie bardzo wczorajsze centralne nawiązanie do tradycji I RP: z jednej strony życzenia wygłoszone po polsku przez prezydenta Ukrainy, z drugiej – już nie po raz pierwszy – obecność prezydenta Litwy na obchodach tego święta. To pokazuje, że my, w centrum Europy, jesteśmy już dawno Unią Europejską o tradycji ponad 250-letniej – stwierdził polityk. 

– Mając na myśli ostatnich 250 lat historii, gdzie na dziesięć pokoleń niespełna dwa żyją w wolnej Polsce, nie ma się co sprzeczać o drobne detale. Jest wielki marsz, jest wielka manifestacja w Warszawie, ale centralnym miejscem obchodów zawsze jest pl. Piłsudskiego, składanie wieńców, wystąpienie prezydenta. To powinno skupiać nas wokół tego święta – ocenił Marek Sawicki.

Symbolika jednego wieńca

– Podczas głównych uroczystości, które odbyły się na pl. Piłsudskiego, obecni byli przedstawiciele władz, to zdecydowanie spotkanie ponad podziałami – wskazała w Programie 3 Polskiego Radia Małgorzata Paprocka z Kancelarii Prezydenta. Dodała, że w oficjalnych obchodach Święta Niepodległości uczestniczyli marszałek Senatu Tomasz Grodzki i "posłowie i senatorowie różnych opcji". – Pan prezydent w przemówieniu nawoływał do jedności i do koncentracji wokół najważniejszych kwestii – przypomniała. 

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.

Posłuchaj

51:29
Małgorzata Paprocka, Marcin Kierwiński, Marek Sawicki i Jarosław Sellin o obchodach Święta Niepodległości i bieżących tematach politycznych (Śniadanie w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+
 
Najczęściej czytane

***

Audycja: "Śniadanie w Trójce"
Prowadzący: Beata Michniewicz
Goście: Małgorzata Paprocka (Kancelaria Prezydenta RP), Jarosław Sellin (wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, PiS), Marek Sawicki (Koalicja
Polska, były minister rolnictwa), Marcin Kierwiński (PO)
Data emisji: 12.11.2022
Godzina emisji: 9.06

mbl/pp/pr/kor

Polecane