Jaka będzie przyszłość warszawskiego Domu Literatury?
2022-11-11, 10:11 | aktualizacja 2022-11-11, 11:11
W "Klubie Trójki" staraliśmy się odpowiedzieć na pytanie o losy warszawskiego Domu Literatury, od wielu lat mocno wpisanego w pejzaż kulturalny stolicy. Nad jego przyszłością zastanawiał się Tomasz Zapert wraz z gośćmi tego wydania audycji.
Siedziba trzech literackich organizacji
We wrześniu pojawiła się informacja, że stowarzyszenia pisarskie zostaną usunięte z historycznego miejsca przy Krakowskim Przedmieściu 87/89. Spotkało się to z protestem pisarzy i czytelników. – W tym domu na stałe są zlokalizowane trzy organizacje: polski PEN Club, Związek Literatów Polskich i Stowarzyszenie Pisarzy Polskich, największa z nich. Związek i stowarzyszenie to spadkobiercy dawnego Związku Zawodowego Literatów, założonego przed wojną przez Stefana Żeromskiego – powiedział Piotr Müldner-Nieckowski.
Literatura i jej rola w kulturze
Dodał, że po wojnie pisarze budowali ten dom własnymi rękami. Mówił również o roli kultury. – Od początku miał on służyć polskiej literaturze, kultura jest podstawą bytu państwowego. Słowo mówione i pisane było pierwszym aktem kultury w dziejach ludzkości. W tym miejscu organizujemy ponad 100 imprez kulturalnych rocznie, podobnie jak PEN Club i Związek Literatów Polskich – podkreślił wiceprezes Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
Czytaj też:
- Zapomniane oblicze Związku Literatów w PRL-u. Tomasz Potkaj o swojej najnowszej książce
- "Dom pisarzy" - reportaż Julii Machnowskiej
Tomasz Potkaj opowiedział o rekonstrukcji dwóch połączonych kamienic, która była częścią odbudowy Traktu Królewskiego. – Sfinansowano to ze środków państwowych, pisarze zbierali składki na ten cel. To było zbyt poważne przedsięwzięcie, aby zrealizować je tylko ich rękami – zaznaczył.
Trzyletnia dzierżawa była przedłużana
Zbigniew Zbikowski powiedział, że trzy organizacje pisarskie tworzą fundację, która dzierżawi budynek od miasta. – Odbywa się to na mocy trzyletniej umowy, która kończy się w tym roku. Wieloletnią tradycją było jej przedłużanie, tym razem jest inaczej, podobna sytuacja miała miejsce trzy lata temu, ale wtedy zaczęła się pandemia. Niestety temat powrócił właśnie teraz – mówił.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Tomasz Zapert
Goście: Piotr Müldner-Nieckowski (wiceprezes Stowarzyszenia Pisarzy Polskich), Zbigniew Zbikowski (szef oddziału warszawskiego organizacji) oraz Tomasz Potkaj (autor książki "Akwarium. Opowieść o Związku Literatów Polskich w PRL-u")
Data emisji: 10.11.2022
Godzina emisji: 21.09
mo/kor