Najnowsze premiery teatralne i historia Polski

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Najnowsze premiery teatralne i historia Polski
Teatr Narodowy, "Księgi Jakubowe" Olgi TokarczukFoto: mat. prasowe

W audycji otwierającej świąteczny program w Trójce rozmawialiśmy o spektaklach, które pokazują historię Polski na różnych jej etapach i z różnych punktów widzenia.

Historię dawnej Rzeczpospolitej z czasów tuż przed rozbiorami opowiedziała Olga Tokarczuk na 912 stronach "Ksiąg Jakubowych". Dzieło to "prosi się" o barwną epopeję filmową (rewers "Trylogii" Sienkiewicza), ale to reżyserzy teatralni spróbowali zmierzyć się z jego epickim rozmachem. W Teatrze Narodowym adaptację "Ksiąg Jakubowych" przygotowuje Michał Zadara, który był gościem tego wydania TPK. 

Przeczytaj także:

Premiera na narodowej scenie stanowi drugą próbę teatralnej adaptacji "Ksiąg Jakubowych". Wcześniej tego "niemożliwego" zadania podjęła się Ewelina Marciniak w Teatrze Powszechnym w Warszawie oraz w Thalia Theater w Hamburgu. To także drugie spotkanie Michała Zadary z prozą Tokarczuk: wcześniej zrealizował on "Biegunów" w Teatrze Powszechnym w Warszawie.


Posłuchaj

1:55:34
Historia polskiej niepodległości zapisana w teatrze. Jak spektakle odbijają rzeczywistość (Trójka pod Księżycem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Historię najnowszą próbują z kolei opowiedzieć twórcy koprodukcji Teatru im. Słowackiego w Krakowie i Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego w spektaklu pt. "1989". Profesor Marcin Napiórkowski – pomysłodawca rap-musicalu o Solidarności i początkach czasu transformacji – opowiedział o spektaklu, mającym bohatera zbiorowego, w którym twórcy zarazem śledzą losy trzech małżeństw/rodzin, które w tamtym czasie odegrały ważną rolę: Kuroniów, Wałęsów i Frasyniuków. Katarzyna Szyngiera, reżyserująca rapowany musical zainspirowany słynnym "Hamiltonem", na podstawie scenariusza Marcina Napiórkowskiego i Mirosława Wlekłego, przygotowuje spektakl, który ma szansę wywołać dyskusję o tym, co stało się z ideałami Solidarności.


Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie, Gdański Teatr Szekspirowski "1989" "1989" – Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie i Gdański Teatr Szekspirowski

Marginalną, wydawałoby się, na powyższym tle historię opowiadają "Chopcy z Roosevelta" Katarzyny Knychalskiej w Teatrze Nowym w Zabrzu. Tytułowi chopcy to nikt inny jak… dawny Górnik Zabrze. Reżyser tego spektaklu  Jacek Głomb – specjalista w dziedzinie lokalnych opowieści, dyrektor Teatru im. H. Modrzejewskiej w Legnicy, także był naszym gościem. Słuchaliśmy opowieści o "local heroes", którzy w latach 60. i 70. stali się bohaterami narodowego "snu o potędze".


Teatr Nowy w Zabrzu "Chłopcy z Roosvelta" Teatr Nowy w Zabrzu "Chłopcy z Roosvelta"

O jednym z epizodów naszej historii opowiada też długo wyczekiwana premiera na Scenie Teatralnej Trójki – opowiadał o tym dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski. Słuchowisko Tomasza Mana pt. "Adam Mickiewicz w Pałacu w Śmiełowie" ma dwie części. Część drugą rejestrujemy w miejscu akcji 11 listopada właśnie. Część pierwsza, studyjna, zostanie zaprezentowana na Scenie Teatralnej Trójki 13 listopada.

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 11.11.2022
Godzina emisji: 0.06

bm/pr/gs

Polecane