Młody polski teatr. Grzeszni czy grzeczni trzydziestoletni?
W pierwszej części wydania kontynuowaliśmy spotkania z młodym teatrem w Polsce. Nasze zaproszenie przyjęli – pracujący razem, ale też nade wszystko osobno – Jakub Skrzywanek i Michał Buszewicz.
"Spartakus. Miłość w czasach zarazy", reż. Jakub Skrzywanek
Foto: Piotr Nykowski
Jakub Skrzywanek – dramaturg, reżyser – to zaledwie trzydziestolatek, czyli prawdopodobnie najmłodszy w Polsce dyrektor artystyczny teatru i to teatru dużego, z tradycjami – Współczesnego w Szczecinie. Został dyrektorem na początku tego roku. Do roku 2021, przez 30 lat, Teatr Współczesny prowadziła Anna Augustynowicz, reprezentująca tzw. średnie pokolenie, które od połowy lat 90. kształtowało nasz teatr, pobudzając go do życia tuż po czasach transformacji. W sztafecie pokoleń przejmowali pałeczkę od mistrzów: Jerzego Jarockiego, Jerzego Grzegorzewskiego, Macieja Prusa czy wciąż aktywnego Krystiana Lupy.
Michał Buszewicz, starszy o kilka lat od Skrzywanka, od dekady już obecny jest w polskim teatrze. Zaczynał jako dramaturg i autor sztuk (finalista Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej), dołączył właśnie do grona reżyserów. W połowie minionego sezonu przygotował w Teatrze Współczesnym w Szczecinie spektakl, podejmujący jeden z tematów tabu.

Obaj twórcy proponują "teatr zaangażowany". To dzisiaj nie oznacza tego samego, co w poprzednim wieku. Jakub Skrzywanek dodatkowo wykazuje się dużą odwagą, zdarza się – na granicy brawury.
Kolejnym młodym przyszło tworzyć w niełatwym czasie. Jak się w nim odnajdują i w jakim stopniu komunikują się ze współczesną widownią, o to zapytaliśmy w tym wydaniu "TPK".
W drugiej części powróciliśmy jeszcze do tematu Roku Wandy Rutkiewicz, oddając głos himalaistce młodego (także) pokolenia – Monice Witkowskiej.
Połączyliśmy się również z Frankfurtem, gdzie 19 października rozpoczęły się największe na świecie Międzynarodowe Targi Książki. Naszym gościem był Krzysztof Koehler – poeta, wicedyrektor Instytutu Książki. Przypomnimy, na czym polega szczególna rola tych targów. Rozmawialiśmy także o tym, czy rynek książki zdołał powrócić do normalności po dwóch latach pandemii, ale na początku kryzysu gospodarczego.
***
Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 14.10.2022
Godzina emisji: 0.05
kor/gs