Maraton Chopinowski - kulisy przygotowań do koncertu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Maraton Chopinowski - kulisy przygotowań do koncertu
Maraton Chopinowski w Polskim Radiu. Na zdjęciu profesor Lidia Grychtołówna, która również uczestniczy w przedsięwzięciu. Foto: Cezary Piwowarski / Polskie Radio

Ponad 28 godzin muzyki w wykonaniu przeszło 80 wykonawców – tak w telegraficznym skrócie przedstawia się program Maratonu Chopinowskiego. Rozpoczęty o godz. 16 koncert można śledzić w internecie, na antenie Polskiego Radia Chopin, a także na żywo, w koncertowym Studiu im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.

Idea Maratonu Chopinowskiego pojawiła się wiosną tego roku, a przygotowania rozpoczęły się pod koniec czerwca. Swojego wsparcia udzieliło siedem katedr fortepianu, w tym sześć z Polski, a jedna z Hamburga. Podczas koncertu będzie można usłyszeć wszystkie utwory Fryderyka Chopina, w wykonaniu ponad 80 pianistów z Polski i zagranicy. – Wróżono nam klęskę, ale ostatecznie udało się skompletować wykonawców – mówił w Trójce dyrektor Radia Chopin Marcin Gmys. – Trzymamy kciuki, żeby wszyscy do nas dolecieli i dojechali i żeby nikt w ostatniej chwili nie złapał jakiegoś wirusa.

Na żywo, na falach eteru lub przez internetowe łącza

Maraton można śledzić w internetowym streamingu na platformie Polskiego Radia pod adresem chopinmaraton.pl i na antenie Polskiego Radia Chopin. Mniej więcej co dwie i pół godziny w koncercie następować będą przerwy na strojenie fortepianów. W tym czasie w internetowej transmisji pokazywane będą materiały multimedialne. – Będzie co oglądać – zapewnił rozmówca Katarzyny Cygler. W przerwach na scenie pojawi się też aktor Jan Frycz, by odczytać listy autorstwa genialnego kompozytora, będą też miniwykłady prof. Ireny Poniatowskiej, uchodzącej za największy autorytet w dziedzinie "chopinologii".

Można też osobiście przyjść do radiowego Studia im. Lutosławskiego i, po zakupieniu biletu lub karnetu, o dowolnej porze zasiąść na widowni i posłuchać Chopina na żywo. – Bałem się, że artyści nie będą chcieli grać w nocy, szczególnie nad ranem, bo to bardzo niewygodna pora. A tymczasem odpowiedź za każdym razem była taka: "Hm, o takiej porze jeszcze nie grałem. To jest wyzwanie, biorę!" – opowiadał Marcin Gmys.

Kilka pokoleń pianistów

W Maratonie Chopinowskim wezmą udział najwybitniejsi polscy pianiści, również ci, którzy dopiero przygotowują się do wielkiej kariery. Najmłodszy z uczestników, Michał Brzostowicz, ma zaledwie sześć lat. Po południu 11 listopada na scenie wystąpi natomiast nestorka polskiej pianistyki, 93-letnia prof. Lidia Grychtołówna. – Artystka jest w znakomitej formie – zdradził gość "Trójki do trzeciej". Będą także laureaci Konkursów Chopinowskich, a także nastoletni zwycięzcy konkursów organizowanych od dwóch lat przez Radio Chopin.

Wisienką na torcie będą improwizacje na temat muzyki Chopina, wykonane na zakończenie Maratonu przez czterech jazzmanów: Włodka Pawlika, Stasia Pańtę, który wystąpi wraz z ojcem, kontrabasistą Pawłem Pańtą, oraz Alka Dębicza. Całość – zgodnie z planem – ma się zakończyć jutro ok. godz. 20.45.


Posłuchaj

10:22
Startuje Maraton Chopinowski (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Zobacz też: Polskie Radio zaprasza na Maraton Chopinowski

***

Tytuł audycjiTrójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Marcin Gmys (dyrektor Polskiego Radia Chopin)
Data emisji: 10.11.2022
Godzina emisji: 12.44

kc,kor

Polecane