Obchody Święta Niepodległości na antenach Polskiego Radia

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Obchody Święta Niepodległości na antenach Polskiego Radia
Zaśpiewajmy razem hymn! Wszystkie programy Polskiego Radia 11 listopada g.12.00Foto: Polskie Radio

Polskie Radio włącza się w obchody 104. rocznicy odzyskania przez Polskę wolności. Z okazji przypadającego na 11 listopada Święta Niepodległości wszystkie anteny publicznego nadawcy przygotowały specjalne audycje i relacje związane z tym wydarzeniem. Ponadto o godz. 12.00 już po raz piąty we wszystkich programach Polskiego Radia zabrzmi Mazurek Dąbrowskiego. W tym dniu publiczny nadawca będzie razem ze wszystkimi Rodakami, którzy zaśpiewają hymn w Narodowe Święto Niepodległości.

Polskie Radio jak co roku aktywnie angażuje się w obchody związane z odzyskaniem przez Polskę Niepodległości. W ramach akcji, zapoczątkowanej przez Biuro Programu „Niepodległa” w 2018 roku, Polskie Radio w 104. Rocznicę obchodów Święta Niepodległości  już po raz piąty będzie ze wszystkimi Rodakami, którzy zaśpiewają hymn.

W setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości w akcji wzięło udział prawie 1000 podmiotów, które zorganizowały wspólne śpiewanie na 6 kontynentach. Zainteresowanie wspólnym śpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego przez lata nie słabnie – w zeszłym roku wybrzmiał on w ponad 1000 miejsc.

W tym roku oprócz wielu aktywności antenowych, zostało zorganizowane bezprecedensowe wydarzenie, którego celem jest uświetnienie 104. rocznicy odzyskania Niepodległości – Maraton Chopinowski. Będzie to 28 – godzinny, nieprzerwany koncert muzyki Chopina, prosto ze Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.

Do udziału w wydarzeniu zaproszonych zostało ponad osiemdziesięciu uznanych, jak i tych najbardziej obiecujących wykonawców z Polski, Ukrainy, Niemiec i Japonii. Maraton Chopinowski będzie pierwszą w historii prezentacją na żywo w radiowym eterze i przestrzeni cyfrowej wszystkich dzieł Chopina ujętych w porządku opusowym.


Maraton Chopinowski w święto niepodległości 2022 Maraton Chopinowski w Święto Niepodległości 2022

Wydarzenie rozpocznie się 10 listopada o godz. 16.00 i potrwa do 11 listopada do około godz. Transmisja wideo Maratonu Chopinowskiego będzie dostępna na kanale Polskiego Radia w serwisie YouTube oraz na portalu polskieradio.pl. Maratonu Chopinowskiego w całości będzie można także słuchać na antenie cyfrowego Polskiego Radia Chopin dostępnego w internecie oraz w technologii DAB+.

W ramach obchodów rocznicy Odzyskania Niepodległości, publiczny nadawca przygotował także najnowsze wydawnictwo Polskiego Radia – album „Biało – Czerwona Podziemna 1939 – 1963”, które jest jednym z serii tożsamościowych albumów fonograficzno – ikonograficznych, ukazujących się pod patronatem Rady Mediów Narodowych.

Na publikację składają się dwie płyty oraz ponad 120-stronicowa część ikonograficzna, opatrzona komentarzem. Znajdują się tam starannie wyselekcjonowane zdjęcia i grafiki ilustrujące historię Polskiego Państwa Podziemnego ujęte w ramy czasowe wyznaczone wybuchem II wojny światowej i rokiem 1963.

mat.prasowe

Polecane