Świątynia Opatrzności Bożej. Wotum wypełnione po dwustu latach [POSŁUCHAJ]
2022-11-10, 22:11 | aktualizacja 2022-11-11, 13:11
– Trzeba dotrzeć do Ogrodu Botanicznego, pójść na jego północny odcinek. Jest tam fragment ruiny kościoła, która ma wmurowaną tablicę pamiątkową. "W tym miejscu 3 maja 1792 położono kamień węgielny pod budowę Świątyni Opatrzności. Wzniesieniem jej Sejm Czteroletni pragnął uczcić uchwalenie konstytucji" – cytował w reportażu napis jeden z rozmówców Doroty Bonieckiej-Górny.
Dwa dni po ogłoszeniu Konstytucji 3 maja, Sejm Czteroletni podjął uchwałę o wzniesieniu Świątyni Najwyższej Opatrzności jako wyrazu dziękczynienia za uchwalenie Ustawy Rządowej, czyli Konstytucji 3 maja. Ogłoszono pierwszy w Polsce konkurs architektoniczny na projekt kościoła – Katedry Rzeczypospolitej. Król Stanisław August wybrał projekt Jakuba Kubickiego, 3 maja 1792 roku wmurowano kamień węgielny. Trzeci rozbiór Polski przerwał jednak podjęte prace.
Burzliwe losy budowy
Mimo rozbiorów Polacy nie zapomnieli o świątyni. Niemal natychmiast po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku wznowiono działania na rzecz jej budowy, już jako Świątyni Opatrzności Bożej. Ale i tym razem plany legły w gruzach: wybuch II wojny światowej, okupacja hitlerowska oraz dyktatura komunistyczna uniemożliwiły ich realizację przez następnych kilkadziesiąt lat…
Posłuchaj
W reportażu przypomnieliśmy losy Świątyni Opatrzności Bożej, budowli, która miała być wotum wdzięczności za Konstytucję 3 maja. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie: dlaczego tak długo nie udawało się jej wybudować? Czy to rzeczywiście fatum?
Niezwykły Świat - Polska - Warszawa - Świątynia Opatrzności Bożej/Niezwykły Świat
***
Tytuł reportażu: "Fatalizm czy nadzieja Polaków"
Autorka reportażu: Dorota Boniecka-Górny
Data emisji: 10.11.2022
Godzina emisji: 22.09
gs/kor