Woda pitna z Bałtyku – polscy naukowcy i nanotechnologiczna rewolucja

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Woda pitna z Bałtyku – polscy naukowcy i nanotechnologiczna rewolucja
Dzięki nanotechnologii powstało pierwsze na świecie rozwiązanie do oczyszczania i odsalania wody bez korzystania ze źródła energiiFoto: Shutterstock/Krakenimages.com

Woda pokrywa 70 procent naszej planety, łatwo zatem dojść do wniosku, że zawsze będzie jej pod dostatkiem. Jednak zaledwie 3 procent całego jej zasobu to woda słodka, z czego dwie trzecie jest schowane w zamarzniętych lodowcach lub w innych nieosiągalnych dla nas miejscach. W "Trójce przed południem" rozmawialiśmy o nowej metodzie uzyskiwania wody pitnej.

Rewolucyjna technologia

Zespół inżynierów i naukowców z Polski dokonał rzeczy rewolucyjnych na skalę światową. Udało im się po raz pierwszy uzyskać przy pomocy zaawansowanej nanotechnologii czystą wodę pitną poprzez przefiltrowanie brudnej, słonej wody prosto z Morza Bałtyckiego. Jest to pierwsze na świecie rozwiązanie technologiczne do oczyszczania i odsalania wody bez konieczności korzystania ze źródła energii, które może pomóc w rozwiązaniu problemu światowych niedoborów wody słodkiej. 

Grawitacja jako źródło zasilania

Paulina Woźniak mówiła w Trójce o przełomowym rozwiązaniu. – Stworzyliśmy nanomembrany, które umożliwiają oczyszczenie i odsolenie wody. Są one najważniejszą częścią naszej technologii. Filtr NanoseenX wykorzystuje grawitację jako źródło zasilania, to proces prostej filtracji, przepływu wody przez kolejne membrany. Stosujemy tuby, które można postawić w dowolnym miejscu, jedno urządzenie ma wydajność na poziomie tysiąca litrów dziennie – opisywała. 

Czytaj też:

Membrany można regenerować

Dodała, że trwają prace nad wydłużeniem żywotności samych membran, jak i ich wydajności.  Jednej nanomembrany możemy używać przez dwieście dni, można ją dziesięć razy regenerować, poza tym jest całkowicie biodegradowalna. Planujemy zwiększenie jej wydajności do ponad dziesięciu tysięcy litrów dziennie, potrzebujemy przecież ogromnych ilości wody. To wysoce mobilne rozwiązanie nie wymaga zasilania energią. Jest to niezwykle ważne, szczególnie dla krajów biedniejszych, dotkniętych katastrofami naturalnymi i wojnami  podkreśliła. 


Posłuchaj

7:32
Woda pitna z Bałtyku – polscy naukowcy i nanotechnologiczna rewolucja (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Witold Lazar
Gość: mgr inż. Paulina Woźniak (koordynatorka projektu Nanoseen)
Data emisji: 9.11.2022
Godzina emisji: 11.26

mo,kor

Polecane