Nowy "Radiobook": "Tajemniczy opiekun" Jean Webster

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nowy "Radiobook": "Tajemniczy opiekun" Jean Webster
Nowy "Radiobook": "Tajemniczy opiekun" Jean WebsterFoto: PR

W cyklu Polskiego Radia "Radiobook" sięgamy po tekst żyjącej na przełomie XIX i XX wieku amerykańskiej autorki powieści dla młodzieży Jean Webster. Pisarka była córką kuzynki Marka Twaina, a jej ojciec był wydawcą pisarza. Co innego mogła sama robić, niż pisać?

Powieść "Tajemniczy opiekun" została wydana w 1912 roku. W Polsce pierwszy raz ukazała się w roku 1926, w tłumaczeniu Róży Centnerszwerowej, pod tytułem "Długonogi Iks". Kolejne wydania, z lat 1928 i 1929, w tym samym tłumaczeniu (z którego i my korzystamy) noszą już tytuł "Tajemniczy opiekun".

Siedemnastoletnia panna Agata Abbot życie spędza w sierocińcu. Jeden z opiekunów placówki, zaintrygowany jej szkolnym wypracowaniem, finansuje anonimowo studia dziewczyny w college'u. Agata ma jedynie obowiązek co miesiąc opisywać dobroczyńcy swoje postępy w nauce i życie w żeńskiej szkole wyższej. Jej kilkadziesiąt pełnych humoru listów stanowi treść powieści. Kim jest ów zaskakujący, jak się okazuje wcale nie taki tajemniczy opiekun, dowiadujemy się z ostatniego listu.

Książka doczekała się dwóch ekranizacji kinowych (amerykański film niemy z 1919 roku i komedia muzyczna z Fredem Astairem i Leslie Caron z roku 1955) oraz japońskiej interpretacji w formie serialu animowanego z 1990 roku (emitowanego także w Polsce trzy lata później).

Powieść w wydaniu dźwiękowym przeczytała w studiach Polskiego Radia, w roku 1987 Ewa Domańska, aktorka przede wszystkim teatralna, choć zagrała w ponad dwudziestu filmach i serialach, debiutując w "Austerii" Jerzego Kawalerowicza.

Projekt "Radiobook"

"Radiobook" to projekt Agencji Muzycznej Polskiego Radia, mający na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków. Wśród nich znajdą się powieści, lektury szkolne oraz białe kruki takich autorów, jak: Henryk Sienkiewicz, Joseph Conrad, Marcel Proust czy Stanisław Ignacy Witkiewicz.

W co drugi poniedziałek publikowane są nowe tytuły, czytane przez crème de la crème polskiej sceny aktorskiej, m.in.: Janusza Gajosa, Jerzego Stuhra, Adama Ferencego, Krzysztofa Kolbergera. To wyjątkowa okazja do przypomnienia sobie najsłynniejszych utworów literackich oraz do poznania tych mniej popularnych. "Krzyżacy", "Potop", "Popioły" i "W poszukiwaniu straconego czasu" - to tylko niektóre z licznych propozycji.

Audiobooki są dostępne bezpłatnie na nowym kanale na YouTubie i na Facebooku. Pojawią się też w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników.

Polecane