Polski krajobraz - jak go zmienić? Nauka uwrażliwiania dla najmłodszych
2022-11-06, 15:11 | aktualizacja 2022-11-07, 08:11
Pełne billboardów miasta, źle zaprojektowane przestrzenie są efektem, po pierwsze, zaniedbań, a po drugie - braku uświadamiania problemu dzieciom od najmłodszych lat. Nie zmienimy nic wokół siebie, jeśli nie zaczniemy o tym uczyć najmłodszych pokoleń.
Ten stan rzeczy - krajobraz, który nas nie zadowala - poprzez edukację przyszłych pokoleń starają się zmienić twórcy programu Kształtowanie Przestrzeni. To zajęcia adresowane do dzieci i młodzieży, pokazujące pociechom, jaka jest i jaka może być architektura.
– Architektura otacza nas stale. Gdy siedzimy w domu lub gdy wychodzimy na ulicę. W ostatnich latach, gdy świat się skomercjalizował, panuje wyzwolenie gospodarcze i duża swoboda inwestycyjna, zniknęły też ograniczenia materiałowe, w nasze życie wdarł się ogromny chaos. Naszym głównym celem jest zwracać uwagę i uwrażliwiać dzieci od najmłodszych lat na to, że jakość przestrzeni, jaką kreujemy wokół siebie – niezależnie od tego, czy mówimy tutaj o własnym pokoju, czy już o decyzyjności urzędniczej – jest naszą odpowiedzialnością – mówiła w audycji "Trzy gramy Redbada" Agnieszka Kantor-Kołodyńska z Izby Architektów Rzeczpospolitej Polskiej.
– Jako mama doświadczam także tego, że takiego programu i zwrócenia uwagi na problem nie ma w podstawie nauczania. Kładzie się nacisk na wiele innych rzeczy i problemów, ale nie na to, że mamy sprawczość w tym, jak kreujemy swoje środowisko. A możemy robić to, chociażby dbając o porządek – zaznaczyła.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Trzy gramy Redbada
Prowadzi: Redbad Klynstra-Komarnicki
Data emisji: 6.11.2022
Godzina emisji: 14.07
pr/zch/kor