Polski krajobraz - jak go zmienić? Nauka uwrażliwiania dla najmłodszych

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Polski krajobraz - jak go zmienić? Nauka uwrażliwiania dla najmłodszych
Eksperci szacują, że w tym roku branża turystyczna w Polsce może osiągnąć bardzo dobre wyniki.Foto: Shutterstock/JohnKruger

Pełne billboardów miasta, źle zaprojektowane przestrzenie są efektem, po pierwsze, zaniedbań, a po drugie - braku uświadamiania problemu dzieciom od najmłodszych lat. Nie zmienimy nic wokół siebie, jeśli nie zaczniemy o tym uczyć najmłodszych pokoleń.

Ten stan rzeczy - krajobraz, który nas nie zadowala - poprzez edukację przyszłych pokoleń starają się zmienić twórcy programu Kształtowanie Przestrzeni. To zajęcia adresowane do dzieci i młodzieży, pokazujące pociechom, jaka jest i jaka może być architektura. 

– Architektura otacza nas stale. Gdy siedzimy w domu lub gdy wychodzimy na ulicę. W ostatnich latach, gdy świat się skomercjalizował, panuje wyzwolenie gospodarcze i duża swoboda inwestycyjna, zniknęły też ograniczenia materiałowe, w nasze życie wdarł się ogromny chaos. Naszym głównym celem jest zwracać uwagę i uwrażliwiać dzieci od najmłodszych lat na to, że jakość przestrzeni, jaką kreujemy wokół siebie – niezależnie od tego, czy mówimy tutaj o własnym pokoju, czy już o decyzyjności urzędniczej – jest naszą odpowiedzialnością – mówiła w audycji "Trzy gramy Redbada" Agnieszka Kantor-Kołodyńska z Izby Architektów Rzeczpospolitej Polskiej.

– Jako mama doświadczam także tego, że takiego programu i zwrócenia uwagi na problem nie ma w podstawie nauczania. Kładzie się nacisk na wiele innych rzeczy i problemów, ale nie na to, że mamy sprawczość w tym, jak kreujemy swoje środowisko. A możemy robić to, chociażby dbając o porządek – zaznaczyła. 

Posłuchaj

48:01
Polski krajobraz - jak go zmienić? Nauka uwrażliwiania dla najmłodszych (Trzy gramy Redbada/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trzy gramy Redbada
Prowadzi: Redbad Klynstra-Komarnicki
Data emisji: 6.11.2022
Godzina emisji: 14.07

pr/zch/kor


Polecane