"Trójka pod Księżycem" i tajemniczy uśmiech Kota z Cheshire
2022-11-04, 08:11 | aktualizacja 2022-11-04, 08:11
Trudno wśród premier listopada wybrać najważniejszą, ale ta, na której omówienie przeznaczyliśmy więcej czasu, jest wyjątkowa z wielu powodów. "Alicja w Krainie Snów" w Teatrze Ateneum w Warszawie jest spektaklem tworzonym z myślą o nastoletnim widzu i jednocześnie – o dorosłym.
Tak adresowanych spektakli realizuje się u nas niewiele. Niełatwo jest też próbować trafić do dojrzewającej młodzieży, zarazem dawać jej szansę na partnerską rozmowę z rodzicami/nauczycielami po wyjściu z teatru. Adaptacji powieści Lewisa Carolla o przygodach Alicji było wiele i to również nie ułatwiało pracy parze autorów scenariusza: Małgorzacie Sikorskiej-Miszczuk i Wawrzyńcowi Kostrzewskiemu, reżyserowi premiery. Zaryzykowali jednak i ograniczyli się do tomu I "Alicji", przenosząc akcję do naszych czasów. O ich współpracy w tym wydaniu "TPK" opowie Małgorzata Sikorska-Miszczuk.
Z grona bohaterów spektaklu wybraliśmy tym razem Kota z Cheshire, którego gra Przemysław Bluszcz. Premiera 5 listopada na Dużej Scenie Ateneum.
"Bóg i proch"
Tytułem, którym zajmujemy się jeszcze dłużej, bo od kilku miesięcy, jest "Bóg i proch". To cykl eksperymentalnych utworów, nazwanych audioteatrem. 5 listopada także, w Laboratorium Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, autor i reżyser tych prób czytania na nowo Biblii – Tomasz Man – zaprezentuje V część cyklu. Wraz z nim współpracują od początku: eksperymentujący muzyk, performer Marek Otwinowski, scenografka Aneta Piekarska-Man i autorka animacji Zuzanna Piekarska. Za każdym razem do zagrania głównych postaci Starego Testamentu zapraszani są inni aktorzy. W tej części wystąpią Adam Woronowicz i Jacek Braciak. W tym wydaniu "Trójki pod Księżycem" towarzyszył nam pomysłodawca cyklu, dyrektor CSW w Warszawie Piotr Bernatowicz.
Posłuchaj
Premiery listopadowe
Tomasz Man, współpracujący także od lat ze Sceną Teatralną Trójki, przygotowuje równocześnie premierę listopadową. I ten projekt jest szczególny, gdyż Man napisał tekst w zupełnie innym niż do tej pory stylu. W audycji opowiedzieliśmy, jakie są konsekwencje odejścia w tym przypadku od form eksperymentalnych.
W skrócie zapowiedzieliśmy także najnowszą premierę w Teatrze Narodowym, którą realizuje Michał Zadara – specjalista od zadań "niemożliwych". Pracuje nad adaptacją "Ksiąg Jakubowych" Olgi Tokarczuk. 912 stron, 7 granic, 5 języków, 3 wielkie religie, kilkadziesiąt postaci w tej powieści!
W Krakowie i Gdańsku z kolei powstaje musical rapowany pt. "1989". To koprodukcja Teatru im. Słowackiego i Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. O wstęp do opowieści w tym – kolejnym dzisiaj nietypowym – projekcie poprosiliśmy jego pomysłodawcę i współautora scenariusza, także tekstów piosenek… profesora semiotyki w Instytucie Kultury Polskiej UW – Marcina Napiórkowskiego.
"1989" – Teaser/YouTube Teatr im. Juliusza Słowackiego
***
Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 4.11.2022
Godzina emisji: 0.06
bm/pr/zch