Czarnek: potrzebujemy inżynierów jądrowych, będzie nowy kierunek na uczelniach

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– W tej sprawie jesteśmy już po długich rozmowach z panem prezesem Danielem Obajtkiem, po rozmowach z rektorem AGH, z rektorem Politechniki Wrocławskiej. Będzie nowy kierunek otwierany na tych uczelniach – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

– Planujemy wybudowanie sześciu reaktorów w trzech miejscach w Polsce. Myślimy także o kolejnych, ponieważ atom jest najlepszym uzupełnieniem odnawialnych źródeł energii  zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Wskazał, że pierwsza elektrownia jądrowa zostanie wybudowana we współpracy z amerykańską firmą Westinghouse. Przemysław Czarnek w "Salonie politycznym Trójki" pytany był, czy polskie uczelnie szykują już kadry dla energetyki jądrowej.

Nowy kierunek

 Potrzebujemy inżynierów jądrowych  przyznał szef resortu edukacji i nauki. Wskazał, że "tej sprawie jesteśmy już po długich rozmowach z panem prezesem Danielem Obajtkiem, po rozmowach z rektorem AGH, z rektorem Politechniki Wrocławskiej".  Będzie nowy kierunek otwierany na tych uczelniach  zapowiedział.

Jak poinformował, nowy kierunek powinien być uruchomiony od nowego roku akademickiego, a od połowy roku będzie wdrażany. Minister zaznaczył, że to dwie pierwsze uczelnie, które będą kształcić inżynierów jądrowych, ale także inne ośrodki akademickie mogą go dołączyć. Nie wykluczył, że będą też studia podyplomowe dla osób, które chciałyby się przekwalifikować. 

Wsparcie Orlenu

Dopytywany o udział Orlenu w przedsięwzięciu, Czarnek podkreślił, że Daniel Obajtek jest żywo zainteresowany energetyką, również jądrową, i rozwojem naukowym inżynierów w tym kierunku.  Daniel Obajtek troszczy się o to, żeby byli ludzie, którzy będą mogli obsługiwać tego rodzaju energię w niedalekiej przyszłości i dlatego proponuje współpracę Orlenu z uczelniami  dodał.

"Hipokryci i cyniczni kłamcy"

Poruszając kwestię partnera, z którym Polska będzie rozwijać energetykę jądrową, gość Trójki krytykujących wybór USA, a nie jakiegoś państwa w ramach UE nazwał "hipokrytami" i "cynicznym kłamcami". 

 Dokładnie wiedzą, że nie kto inny, ale UE i Niemcy blokowały nam elektrownię atomową i energetykę jądrową. Po katastrofie w Fukushimie wycofywali się ze swoich elektrowni jądrowych i mówili "żadnych w Polsce"  przypomniał.  Jak ocenił, mamy stabilnego partnera gospodarczego i partnera na trudne czasy, czyli USA.  I bardzo dobrze, że w tamtym kierunku poszliśmy. UE blokowała nam to przez wiele lat  podsumował.


Posłuchaj

14:25
Przemysław Czarnek o rozwoju energetyki jądrowej w Polsce (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Audycja: "Salon polityczny Trójki"

Prowadzący: Beata Michniewicz

Gość: Przemysław Czarnek (minister edukacji i nauki)

Data emisji: 31.10.2022

Godzina emisji: 8.45

fc

Polecane