"Ukrainka pod Wawelem" – studenckie życie i mała stabilizacja [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Ukrainka pod Wawelem" – studenckie życie i mała stabilizacja [POSŁUCHAJ]
Alina – bohaterka cyklu reportażowego "Ukrainka pod Wawelem" – z rodziną Foto: Alina Shelemekh

Alina coraz lepiej mówi po polsku, dobrze odnajduje się też w studenckim życiu na AGH w Krakowie. Odwiedza wystawę obrazów Tamary Łempickiej w Muzeum Narodowym – niektóre z nich przypominają jej sytuację, w jakiej znalazła się jej ojczysta Ukraina.

– Na dzisiaj mieliśmy ciekawe zadanie z podstaw zarządzania: obejrzeć jakiś film o biznesie. Wybrałam [film] o McDonald'sie. Spodobało mi się to, że ta firma powstała dzięki własnej pracy [założyciela]. Na końcu było powiedzenie o tym, że cierpienia pomogły mu to wszystko ogarnąć. – Alina wciąż jeszcze mówi z wyraźnym wschodnim akcentem i nie całkiem poprawnie buduje zdania po polsku. Ale zrobiła naprawdę duże postępy, biorąc pod uwagę fakt, że gdy przyjechała do Krakowa trochę ponad pół roku temu, w ogóle nie znała naszego języka.

Z poprzednich odcinków cyklu reportaży o życiu wojennej uciekinierki ze Lwowa dowiedzieliśmy się, że 18-letnia Alina szybko odnalazła się w nowej rzeczywistości – dostała pracę w agencji nieruchomości, a w październiku rozpoczęła studia na kierunku zarządzanie na krakowskiej AGH (przed wybuchem wojny studiowała prawo). Okazuje się, że aktywnie działa też w samorządzie studenckim. – Najbardziej spodobały mi się dwie komisje: logistyki i współpracy. Komisja współpracy polega na tym, żeby znaleźć osoby, które by chciały współpracować z AGH. Jakie są zalety bycia członkiem tej komisji? To, że można sobie znaleźć bardzo dużo fajnych kontaktów, a studenci mówią, że członkowie tej komisji pracują potem w różnych firmach – opowiada dziewczyna. Alina przyznaje, że studiuje zarządzanie, aby w przyszłości założyć własny biznes.

W ostatnim odcinku radiowego serialu dokumentalnego Martyny Kozak "Ukrainka pod Wawelem" odwiedziła też wystawę obrazów Tamary Łempickiej w Muzeum Narodowym w Krakowie. Poza tym usłyszeliśmy wojenną historię Inny, nauczycielki języka ukraińskiego, która wraz z dwoma niepełnoletnimi synami uciekła z Kijowa do Polski cztery dni po najeździe rosyjskich wojsk na Ukrainę.


Posłuchaj

12:01
Ukrainka pod Wawelem odc. 4 (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Sprawdź też:

>>> Szansa na nowe życie. Pierwszy odcinek cyklu reportażowego "Ukrainka pod Wawelem" [POSŁUCHAJ] <<<

>>> "Ukrainka pod Wawelem"  drugi odcinek reportażowego cyklu. Jak Alina radzi sobie ze studiami i pracą? [POSŁUCHAJ] <<<

>>> Studia, czyli nowe życie wśród ludzi. Trzeci odcinek cyklu reportażowego "Ukrainka pod Wawelem" [POSŁUCHAJ] <<<


***

Tytuł reportażu: "Ukrainka pod Wawelem", odc.4 
Autorka reportażu: 
Martyna Kozak
Data emisji: 
27.10.2022
Godzina emisji: 
22.12

kc/kor

Polecane