Grodziec – jeden z najstarszych zamków na polskich ziemiach
2022-10-25, 11:10 | aktualizacja 2022-10-25, 15:10
Dziś w naszej wędrówce po zamkach i pałacach trafiliśmy do tajemniczej krainy wygasłych wulkanów. "W Trójce po królewsku" zabrali nas tam Marta Piasecka i jej gość Maciej Węgrzyn, autor książek i znawca zamków.
Jeden z najstarszych zamków na polskich ziemiach
Zamek Grodziec leży w regionie położonym na zachód od Legnicy, zwanym krainą wygasłych wulkanów. – Jest uważany za jeden z najstarszych zamków na polskich ziemiach. Istniejący tam wcześniej drewniany gród mógł zostać przebudowany przez księcia Henryka Brodatego. Archeolodzy i historycy przesuwają tę budowę na schyłek XIII wieku, za fundatora zamku uważa się Bolesława III Rozrzutnego. Miał on duże ambicje polityczne, próbował objąć tron w Krakowie, ale to się mu nie udało. W 1320 roku musiał jednak sprzedać zamek, który od tamtej pory zaczął służyć różnym rodom rycerskim – mówił Maciej Węgrzyn.
Czytaj też:
- Wawel – kawał historii Polski na krakowskim wzgórzu
- Pałac Bielińskich w Otwocku Wielkim – perła Mazowsza
Słynne rycerskie turnieje
W połowie XV wieku Grodziec ponownie stał się rezydencją książęcą, kupił go książę Fryderyk I. – Zamek stał się słynny z turniejów rycerskich, największy odbył się wtedy, gdy warownię jako prezent ślubny otrzymał Fryderyk III. Wówczas w szranki stanęło ponad 100 rycerzy, konno i pieszo walczyli oni ze sobą, ale nie na śmierć i życie – opowiadał gość Trójki.
Zamek Grodziec w bajce o Rumcajsie
Co wspólnego ma zamek Grodziec z rozbójnikiem Rumcajsem? – Generał Albrecht von Wallenstein, jeden z najważniejszych dowódców armii cesarskiej w czasie wojny trzydziestoletniej zdobył zamek i go zburzył. Autor bajki o Rumcajsie użył postaci generała jako pierwowzoru księcia – powiedział Maciej Węgrzyn.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Trójka po królewsku
Prowadzi: Marta Piasecka
Data emisji: 25.10.2022
Godzina emisji: 9.33
mo/kor