Zamek w Łańcucie – jedna z wizytówek Podkarpacia

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zamek w Łańcucie – jedna z wizytówek Podkarpacia
Jadalnia Wielka zwana także Białą w zamku Lubomirskich w Łańcucie Foto: Shutterstock/Shevchenko Andrey

Zamek w Łańcucie i otaczający go park to jedna z pereł Podkarpacia. "W Trójce po królewsku" Marta Piasecka i jej gość Marek Gaworski, autor książek o zamkach i pałacach, zabrali nas na wschód Polski.

Zamek otoczony barwnymi ogrodami

Ta okazała rezydencja to jedna z wizytówek Podkarpacia. Przepiękny zamek w Łańcucie otaczają barwne ogrody.  Historia tego zamku sięga II połowy XIV wieku, wówczas znajdowała się tu niewielka siedziba rycerska Ottona z Pilczy. Potem Łańcut należał do spokrewnionego z Ottonem rodu Pileckich, później stał się własnością Stanisława Stadnickiego, słynnego "Diabła Łańcuckiego". Ten przydomek wziął się od jego niezwykłej odwagi na polach bitew, ale również z wielkiej surowości dla swoich poddanych – mówił w Trójce Marek Gaworski

Nowożytna rezydencja

Dodał, że na szczęście to nie z nim jest związana historia obecnego zamku. – Jednak to w jego czasach, w II połowie XVI wieku zaczęła się budowa obronnego dworu, którą potem kontynuowali jego synowie. Obecny zamek powstał w połowie XVII wieku. Wojewoda krakowski Stanisław Lubomirski i później jego syn przekształcili dwór w przepiękną, nowożytną rezydencję z pięcioma bastionami i umocnieniami zewnętrznymi. Prace w zamku wówczas prowadził Tylman z Gameren, jeden z najbardziej znanych architektów działających w Polsce – powiedział gość Trójki.

Czytaj też:

Romantyczny park pełen drzew i krzewów

W wieku XVIII i XIX powstał park, który przybrał bardzo romantyczną formę.  To dzieło jest zasługą Izabeli z Czartoryskich, żony księcia Stanisława Lubomirskiego. W II połowie XVIII wieku zamek zatracił swój obronny charakter, w parku nasadzono wiele wspaniałych drzew i krzewów, powstało wiele słynnych budowli parkowych, m.in. oranżeria, romantyczny zameczek, pawilon biblioteki i teatr – opowiadał Marek Gaworski. 

Posłuchaj

3:08
Zamek w Łańcucie – jedna z wizytówek Podkarpacia (Trójka po królewsku)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Muzeum otwarte już we wrześniu 1944 roku 

W 1816 roku Łańcut odziedziczył wnuk Izabeli z Czartoryskich. – Największe zmiany nastąpiły na przełomie XIX i XX wieku, dotyczyły one elewacji zamku, która przybrała styl późnego francuskiego renesansu. W rękach rodziny Alfreda Potockiego zamek pozostał do końca II wojny światowej. W jej czasie, dzięki układom właściciela z Niemcami udało się wywieźć stamtąd najważniejsze dzieła sztuki. Zamek był siedzibą Wehrmachtu, nie został zniszczony, już we wrześniu 1944 roku otwarto tam muzeum – mówił znawca zamków i pałaców. 

***

Tytuł audycji: Trójka po królewsku
Prowadzi: Marta Piasecka
Data emisji: 19.10.2022
Godzina emisji: 9.32

mo/kor

Polecane