Zamek Książąt Piastowskich w Brzegu – "Śląski Wawel"
2022-10-18, 11:10 | aktualizacja 2022-10-18, 14:10
Brzeg jest jednym z najpiękniejszych miast w południowej Polsce i słynie z wielu pięknych zabytków. Najważniejszym z nich jest Zamek Książąt Piastowskich, nazywany Śląskim Wawelem. O zamku w Brzegu rozmawialiśmy w tym wydaniu "Trójki po królewsku".
Krużganki i brama wjazdowa
O "Śląskim Wawelu" na antenie Trójki opowiadał Marek Gaworski. – Tak jak Wawel był królewską stolicą, tak opolski Brzeg był jednym z najważniejszych miast należących do śląskich Piastów. Brzeski zamek w czasie XVI-wiecznej przebudowy wzbogacił się o wspaniale zdobione krużganki. Duże wrażenie robi również brama wjazdowa, z rzeźbą dekoracyjną, na którą składają się popiersia władców i ówczesnych właścicieli Brzegu. W ostatnich latach zostały one pięknie odrestaurowane – mówił.
Zamek zbudowany w XIII wieku
Historia samego zamku sięga XIII wieku. – Dwór obronny w Brzegu był wymieniany w dokumentach już w 1235 roku. Murowany zamek powstał prawdopodobnie z inicjatywy księcia Bolka Świdnickiego pod koniec XIII wieku. Ciężkie czasy nastały w XVII wieku, kiedy po śmierci ostatniego księcia piastowskiego zamek i całe miasto przeszły w posiadanie Habsburgów. Poważne zniszczenia przyniósł wiek XVIII i duży pożar na początku wieku XIX. W czasie II wojny światowej los potraktował to miejsce łaskawie, tuż po jej zakończeniu zamek w pełni zrekonstruowano – stwierdził gość Trójki.
Obowiązkowy punkt wycieczkowy
Dziś jest siedzibą Muzeum Piastów Śląskich i obowiązkowym przystankiem dla osób zwiedzających województwo opolskie. – Słynie z tego, że w jego piwnicach znajduje się największy w Europie zespół nagrobków przedstawicieli jednej dynastii – dodał Marek Gaworski.
Posłuchaj
(You Tube – Niezwykłe Miejsca w Polsce)
***
Tytuł audycji: Trójka po królewsku
Prowadzi: Marta Piasecka
Data emisji: 18.10.2022
Godzina emisji: 9.30
mo/kor