Himalaistki o Wandzie Rutkiewicz: udało się jej wejść tak wysoko... [POSŁUCHAJ REPORTAŻU]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Himalaistki o Wandzie Rutkiewicz: udało się jej wejść tak wysoko... [POSŁUCHAJ REPORTAŻU]
Wanda Rutkiewicz, 1981 r.Foto: Grzegorz Rogiński/PAP

W reportażu usłyszeliśmy młode, słynne himalaistki: Monikę Witkowską i Kingę Baranowską, a także głos Wandy Rutkiewicz z audycji archiwalnych Polskiego Radia i fragmenty jej autobiograficznej książki "Na jednej linie".  

Wanda Błaszkiewicz urodziła się w 1943 roku w Płungianach (na obecnej Litwie). Po wojnie, podobnie jak inni repatrianci, rodzina państwa Błaszkiewiczów zamieszkała w nowych granicach Polski. Młodość Wanda spędziła we Wrocławiu. Tam też ukończyła politechnikę. Uprawiała różne rodzaje sportu, wśród których najważniejsze i w końcu jedyne stało się wspinanie, rozpoczęte na skałkach w pobliżu Jeleniej Góry, zakończone w drodze na trzeci najwyższy szczyt Ziemi. Zdobyła osiem z czternastu ośmiotysięczników.

W 30. rocznicę zaginięcia Wandy Rutkiewicz oraz w 44.  zdobycia przez nią Mount Everestu przypominamy dwie jej wyprawy na ośmiotysięczniki: pierwszą – na najwyższą górę świata oraz tę ostatnią  niedokończoną. Mount Everest zdobyła jako trzecia kobieta na świecie oraz pierwsza Europejka i pierwsza osoba z Polski.

Dziewiątym ośmiotysięcznikiem miała być Kanczendzonga. Wyprawę na nią z sukcesem ukończył jedynie Meksykanin – Carlos Carsolio. Wandzie Rutkiewicz pozostało tylko 300 metrów do szczytu. Prawdopodobnie choroba i fatalne warunki atmosferyczne pokonały ją w nocy z 12 na 13 maja 1992 roku. Do Polski wiadomość o jej zaginięciu dotarła dopiero 25 maja.

16 października 1978 roku Polak został papieżem. 10 czerwca 1979 roku podczas pierwszej pielgrzymki Jana Pawła 2 do Polski, w Pałacu Biskupów w Krakowie, Ojciec Święty przyjął Wandę Rutkiewicz i wypowiedział wtedy słynne słowa: "Dobry Bóg sprawił, że nam obojgu tego samego dnia udało się wejść tak wysoko".

Wypowiedzi Wandy Rutkiewicz pochodzą z taśm archiwalnych Polskiego Radia z reportażami i audycjami dokumentalnymi: Marii Szul ("Pierwsza dama gór", 1987), Bożeny Markowskiej ("Pod szczytem wielkiej góry", 1992) oraz Haliny Szopskiej ("Niedokończone życie Wandy Rutkiewicz", 2000), a także z audycjami informacyjnymi: "Siedem dni w kraju i na świecie" (1992) i "Przeżyjmy to jeszcze raz" (1993). Dźwięki archiwalne przygotował Wojciech Dorosz.

Przytoczony został również fragment słuchowiska Anny Wakulik pt. "Wasza Wysokość" w reżyserii Julii Mark, w którym główną rolę zagrała Ewa Dałkowska. Fragmenty autobiograficznej książki Wandy Rutkiewicz pt. "Na jednej linie" czytała Wiktoria Gorodeckaja, aktorka Teatru Narodowego w Warszawie, urodzona, podobnie jak Wanda Rutkiewicz, na Litwie. Aktorka wystąpiła także w tej audycji w roli narratorki. Muzykę przygotował Łukasz Borowiecki.

Posłuchaj

45:50
Jeszcze jest wszystko przede mną i… przed nami (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł reportażu: "Jeszcze jest wszystko przede mną i… przed nami"
Autorka reportażu: Barbara Marcinik 
Data emisji:
17.10.2022
Godzina emisji:
22.06

pr/kor

Polecane