Sztuka w przestrzeni miejskiej. Na czym polega?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Sztuka w przestrzeni miejskiej. Na czym polega?
Co nas otacza w codzienności? Jakie są zadania sztuki w przestrzeni publicznej? Foto: Shutterstock

Sztuka jest wszędzie. Nie tylko w muzeach czy galeriach. Trasy, którymi jedziemy do pracy, domu, szkoły, są naszpikowane dziełami. Czy zawsze zwracamy na nie uwagę?

Audycji możesz posłuchać >>> TUTAJ <<<

Pomniki, murale i rzeźby – to przykłady artystycznej twórczości, która otacza nas każdego dnia. Jakie są zadania sztuki w przestrzeni publicznej? Jakie funkcje pełni? Czy ludzie zauważają ją podczas drogi do pracy lub szkoły? – O funkcjonalnościach sztuki w przestrzeni publicznej Redbad rozmawiał z Piotrem Franaszkiem z Festiwalu OpenCity.

Miasto na nowo 

– Formujemy miasto na nowo. Odnosimy się w tym do korzeni, do sztuki przestrzeni miejskiej. To wydarzenie to dosłowne wyjście w plener miasta, na place, w bramy i do podwórek. Wracamy tym samym do rozumienia miasta i jego przestrzeni. Nie zapominajmy jednak o jego korespondencji z architekturą i historią. To pewnego rodzaju formowanie przestrzeni na nowo, z zauważaniem kwestii naszego codziennego funkcjonowania i spraw, które aktualnie zajmują naszą uwagę. W tej chwili wyróżnić można pandemią oraz wojnę na Ukrainie – opowiadał w Programie 3 Polskiego Radia Piotr Franaszek.

– W festiwalu wyszliśmy od kontekstów technicznych, zastanawialiśmy się, co i jak powinno być projektowane. Wątkami wybijającymi było to, jak bardzo istotne jest mówienie o przestrzeni i jej dostosowywanie do potrzeb mieszkańców – zaznaczył w audycji "Trzy gramy Redbada".  

Posłuchaj

48:34
Sztuka w przestrzeni miejskiej. Na czym polega? (Trzy gramy Redbada/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Festiwal nie tylko o przestrzeni 

W ramach OpenCity w przestrzeni pojawiają się nowe dzieła sztuki. Podczas wydarzenia realizowane są zarówno projekty trwałe, obiekty, instalacje, murale, które pozostają w przestrzeni miasta, jak i efemeryczne – np. projekcje wideo. Każdej edycji towarzyszą także projekty dodatkowe, takie jak pokazy filmów dokumentalnych, spotkania, wykłady, warsztaty, spektakle, koncerty. Festiwal odbywa się od 2009 roku w Lublinie.

***

Tytuł audycji: Trzy gramy Redbada
Prowadzi: Redbad Klynstra-Komarnicki
Data emisji: 16.10.2022
Godzina emisji: 14.07

zch/kor

Polecane