Muzeum, które daje gazu. Ponownie otwarto Muzeum Gazowni Warszawskiej

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Muzeum, które daje gazu. Ponownie otwarto Muzeum Gazowni Warszawskiej
Muzeum Gazowni WarszawskiejFoto: PAP/Marcin Obara

Po trwającej kilka lat rewitalizacji na kulturalną mapę Warszawy powraca Muzeum Gazowni Warszawskiej. Zwiedzający będą mogli zobaczyć, jak wyglądała i działała gazownia, która od końca XIX w. do lat 70. XX w. zasilała całą stolicę.

  • Wolska siedziba Gazowni Warszawskiej została zbudowana w latach 1886-1888
  • Muzeum Gazowni Warszawskiej otwarto w 1977 roku, w związku ze 120-leciem otwarcia zakładu. Pięć lat temu rozpoczęto rewitalizację budynku

Od średniowiecza w nowoczesność

– Rewitalizacja Muzeum Gazowni Warszawskiej trwała blisko pięć lat. To była duża inwestycja. Pracujemy na tkance zabytkowej, a więc pod ścisłą kuratelą konserwatora zabytków – mówi Kinga Szewczyk, prezes Fundacji PGNiG S.A. im. Ignacego Łukasiewicza. – To jedno z nielicznych muzeów w Polsce, które pokazuje elementy zabytkowej infrastruktury przemysłowej. Jest to miejsce, w którym gaz, którym zasilana była Warszawa, był produkowany z węgla – wyjaśnia.

– Uruchomienie gazowni tak naprawdę przeniosło Warszawę i jej mieszkańców ze średniowiecza do współcześnie rozumianego życia miejskiego – wskazuje przewodnik po Muzeum Gazowni Warszawskiej Krzysztof Godlewski. – Mamy tu oryginalną drewnianą podłogę. Prawda, że to zastanawiające, dlaczego zastosowano drewnianą, tak bardzo łatwopalną podłogę przy produkcji gazu? Otóż wszystkie te skomplikowane maszyny były obsługiwane przy pomocy ciężkich, mosiężnych bądź żelaznych narzędzi. Proszę sobie wyobrazić, że taki klucz spada na podłogę nieizolowaną: mamy iskry. A iskry przy produkcji gazu to prawdziwy armagedon – tłumaczy niezwykle obrazowo Krzysztof Godlewski.

Przeczytaj także


Inspiracja dla przyszłych wynalazców

– Chcemy, aby to miejsce było aktywne, aby żyło: dlatego przygotowujemy szereg warsztatów edukacyjnych zarówno dla dzieci i młodzieży w różnym wieku, jak i dla dorosłych – mówi prezes Kinga Szewczyk. – Marzy nam się, aby te warsztaty były inspirujące dla młodych ludzi. I aby później pojawili się młodzi wynalazcy – tacy jak Ignacy Łukasiewicz…

Muzeum Gazowni Warszawskiej/YouTube Fundacja PGNiG S.A. im. Ignacego Łukasiewicza


Posłuchaj

3:15
Po pięciu latach Muzeum Gazowni Warszawskiej znowu działa (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Piotr Firan
Data emisji: 13.10.2022
Godzina emisji: 11.32

pr/kor

Polecane