Ostatni żołnierze 2 Korpusu Polskiego generała Andersa

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ostatni żołnierze 2 Korpusu Polskiego generała Andersa
Przegląd oddziałów Armii Andersa, 1942 rokFoto: Wikimedia Commons – repozytorium wolnych zasobów

Tydzień temu zakończył się Międzynarodowy Festiwal Filmowy NNW. Wśród pokazywanych tam filmów był dokument "Ostatni rozdział", poświęcony ostatnim żołnierzom 2 Korpusu Polskiego w armii gen. Andersa. Tytuł filmu wyraźnie nawiązuje do wspomnień gen. Andersa pt. "Bez ostatniego rozdziału. Wspomnienia z lat 1939-1946".

  • Dokument "Ostatni rozdział" zrealizował pisarz, historyk i publicysta Tomasz Łysiak.
  • Bohaterami filmu są ostatni weterani 2. Korpusu Polskiego w armii gen. Andersa.

Dziewięć niezwykłych opowieści

Szkielet filmu "Ostatni rozdział" stanowią relacje-wspomnienia dziewięciu weteranów: Władysława Dąbrowskiego, Alfonsa Mrzyka, Leona Piesowockiego, Edwarda Moczulskiego, Czesław Balca, Mariana Bajdy, Feliksa Osińskiego oraz Krzysztofa Flizaka. Ten ostatni był najmłodszym żołnierzem 2 Korpusu: jako dziewięcioletni chłopiec trafił do Junackiej Szkoły Kadetów w Palestynie. – To wszystko są już wiekowi panowie, niektórzy sięgają już setki – mówi twórca filmu Tomasz Łysiak. Ich relacje nagrywano w tych miejscach, w których 78 lat temu działa się historia, o której także opowiadają. Film uzupełniają archiwalne fotografie oraz omówienie przebiegu bitwy o Monte Cassino.

Z Wehrmachtu do Armii Andersa

– "Ostatni rozdział" to opowieść o grupie ostatnich weteranów 2 Korpusu, którzy w 80. rocznicę utworzenia Armii Andersa w Związku Sowieckim wybrali się w pielgrzymkę pod Monte Cassino, i żeby odwiedzić kolegów, którzy tam polegli. To dziewięć niezwykłych, niesamowitych opowieści zebranych od tych weteranów – opowiada rozmówca Anny Popek. – Wiele mnie zaskakiwało, bo były nieoczywiste: choćby historie żołnierzy Wehrmachtu, którzy uciekali z niemieckiej armii, żeby dotrzeć do polskiego wojska i założyć polski mundur. Ten moment, kiedy Leon Piesowocki opowiada o tym, że może zrzucić "niemieckie szmaty" i patrzeć, jak one płoną na ognisku, żeby włożyć polski mundur... – mówi poruszony.

– Takich przypadków było bardzo dużo: być może nawet 30 proc. składu 2 Korpusu już we Włoszech to byli ludzie, którzy docierali z Wehrmachtu. Trzeba pamiętać, że w 1939 roku duża część Polski została po prostu wcielona do III Rzeszy: Pomorze, Śląsk, duża część Poznańskiego. I Polaków stamtąd, jako obywateli niemieckich, wcielano siłą do niemieckiej armii – tłumaczy.

Ponadto w programie

  • Robert Kilen o thrillerze "10 plag"
  • Sławomir Sokołowski – o jubileuszu 65-lecia warszawskiego klubu Hybrydy.

Posłuchaj

49:04
Tomasz Łysiak opowiada o swoim dokumencie "Ostatni rozdział" (Leniwe przedpołudnie/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Leniwe przedpołudnie
Autorka audycji: Anna Popek
Data emisji: 9.10.2022
Godzina emisji: 11.07

pr/kor

 

Polecane