Czy Monument Yonaguni to pozostałości zaginionej cywilizacji?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy Monument Yonaguni to pozostałości zaginionej cywilizacji?
Monument Yonaguni - schodyFoto: shutterstock/Yong Hoon Choi

Wysepka Yonaguni znajduje się pomiędzy Okinawą a Tajwanem. Zawsze zachwycała okalająca ją piękna błękitna woda, mimo to nie stanowiła wielkiej atrakcji turystycznej. Aż do końca lat 80. XX w. kiedy odkryto w pobliżu tej wyspy, na głębokości ok. 15 metrów, niezwykłe formacje skalne przypominające zatopione miasto olbrzymów. Czy naprawdę, jak twierdzą niektórzy, to ślady zaginionej cywilizacji?

  • Monumen Yonaguni odkrył w 1985 roku nurek i przewodnik wycieczek podwodnych, Kihachirō Aratake.
  • Naukowcy uważają, że te formacje skalne, niezależnie od tego, w jaki sposób powstały, znalazły się pod wodą ponad 10 tys. lat temu. Oznacza, że jeżeli są tworem ludzkich rąk, stworzyła je cywilizacja starsza od egipskiej

Przypadkowe odkrycie

Wszystko, jak zwykle w takich wypadkach zaczęło się od przypadku. Kihachirō Aratake, nurek i przewodnik wycieczek podwodnych, poszukiwał nowych, dogodnych miejsc do obserwacji rekinów w pobliżu wysepki Yonaguni. Wysepka ta leży mniej więcej w połowie drogi między Tajwanem a japońska Okinawą. Nasz przypadkowy odkrywca w stosunkowo niewielkiej odległości od brzegu natrafił na kamienny płaskowyż, potem ogromne kamienne schody i wiele innych zadziwiająco regularnych formacji skalnych. O swoim odkryciu poinformował japońskich naukowców. I się zaczęło…

Zaginiona cywilizacja?

Japoński profesor Masaaki Kimura, specjaliście geologii morskiej oraz sejsmologii na Uniwersytecie Riukiu, postanowił zbadać to dziwne odkrycie. Nurkując i badając skalne struktury stwierdził, że są to ruiny zaginionego miasta zbudowanego przez nieznaną cywilizację. Co więcej, narysował jego plany, na których zaznaczył pałace, świątynie, drogim a nawet stadion! Jednocześnie obliczył, że to „miasto” znalazło się pod wodą przed ostatnią epoką lodową, czyli ok. 10 tys. lata temu. A to oznacza, że jest starsze od egipskich piramid nie mówiąc o innych starożytnych cywilizacjach.

Naturalne formacje?

Równie uparcie i długo tzw. Monument Yonaguni badał dr Robert M. Schoch, który jednak doszedł do zupełnie innych wniosków. Jego zdaniem, do którego zresztą przychyla się większość badaczy, odkryte pod wodą formacje skalne powstały w sposób całkowicie naturalny. Ale, nim pogrążyły się w wodzie, prawdopodobnie za sprawą trzęsienia ziemi (to w końcu bardzo aktywny sejsmicznie obszar), ludy pierwotne zamieszkujące wysepkę, zostawili na nich swoje ślady. Odkryto bowiem wykute w skale znaki, znaleziono jakieś narzędzia. Jednak ich skala nie daje żadnych podstaw, aby twierdzić, że całość Monumentu została sztucznie stworzona.

Kto ma rację? Spór trwa już 30 lat z okładem i każda ze stron twardo trwa przy swojej teorii.

Przeczytaj także


Posłuchaj

1:58
Monument Yonaguni - naturalna formacja czy dzieło zaginionej cywilizacji? (Trójka Lattem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka lattem
Prowadzi: 
Witold Lazar
Data emisji:
8.10.2022
Godzina emisji:
16.44

pr

Polecane