Manchineel – najbardziej trujące drzewo na świecie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Manchineel – najbardziej trujące drzewo na świecie
Najbardziej trujące drzewo świata manchineel. Aby uniknąć tragedii drzewa tego gatunku oznaczane są czerwonymi paskamiFoto: shutterstock/SariMe

Jest wiele roślin i drzew, które z powodu wydzielanej przez nie trucizny mogą doprowadzić do ciężkiego zatrucia, a nawet śmierci człowieka. W Polsce to m.in. cis, wawrzynek wilczełyko, czy nawet popularna konwalia. Jednak za najbardziej trujące drzewo na świecie uznano manchineel – i jako takie wpisano do Księgi Rekordów Guinessa.

  • Manchineel występuje w pasie od południowych, tropikalnych terenów Ameryki Północnej przez Amerykę Środkową i Karaiby po północne tereny Ameryki Południowej
  • W drzewie manchineel trujące są właściwie wszystkie części: drewno, kora, liście i owoce. Niebezpieczne może być stanie pod nim w czasie deszczu a nawet palenie nim w ognisku

Jabłuszko śmierci

Nazwa manchineel pochodzi od zniekształconego hiszpańskiego słowa “manzanilla” czyli “jabłuszko”. Słodko, prawda? Jednak warto pamiętać, że pełna hiszpańska nazwa tego drzewa brzmi “manzanilla de la muerte” czyli „jabłuszko śmierci” i, prawdę mówiąc, trudno o trafniejszą nazwę. W innych roślinach trujące są np. owoce bądź liście, może tez być trująca kora drzew. Tymczasem w manchineel trujące są wszystkie jego części!

Najbardziej kuszące, i z tego powodu najniebezpieczniejsze, jest niewielkie jabłuszko kształtem przypominające zwykłe małe jabłko. Zjedzenie go może doprowadzić do tak silnych wymiotów i biegunki, że następuje gwałtowne odwodnienie organizmu, a w efekcie – śmierć. Aby uniknąć tragedii każde drzewo jest oznaczane namalowanym czerwonym paskiem, wieszane są też na nim tabliczki z ostrzeżeniami.


Owoce manchineel ładnie pachną i wyglądają jak niewielkie jabłuszka. Ale są śmiertelnie trujące! Owoce manchineel ładnie pachną i wyglądają jak niewielkie jabłuszka. Ale są śmiertelnie trujące! / shutterstock/Karuna Eberl

Ani deszcz, ani ognisko

To drzewo wytwarza gęsty, biały sok sączący się przez korę, z liści czy owoców. Kontakt ze skórą powoduje powstanie pęcherzy przypominających te, po silnym oparzeniu oraz bardzo mocną reakcję alergiczną. Przyczyną jest forbol, silnie alergizujący związek na dodatek doskonale rozpuszczający sie w wodzie. Dlatego stanie pod manchineel w deszczu jest tak niebezpieczne.

Równie niebezpieczne jest palenie tym drewnem w ognisku. Dym z Manchineel jest tak toksyczny, że może doprowadzić do bardzo silnego zapalenia oka. Są nawet doniesienia o utracie wzroku!

Przeczytaj także


A jednak są przydatne

Okazuje się jednak, że manchineel jest drzewem niezwykle ważnym dla lokalnych ekosystemów: zazwyczaj rosnąc w pobliżu brzegu, bądź wręcz na plażach (stąd też bywa nazywane “jabłko plażowe”) umacnia je, wydatnie ograniczając erozję. Ponadto na Karaibach robione są z niego meble - oczywiście po wcześniejszym dokładnym, kilkuletnim wysuszeniu. 


Posłuchaj

2:24
Manchineel - śmiertelnie groźna drzewo (Trójka Lattem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka Lattem
Prowadzi: 
Witold Lazar
Data emisji:
8.10.2022
Godzina emisji:
15.30

pr

Polecane