Athena – co potrafi najszybszy komputer w Polsce?
2022-10-05, 12:10 | aktualizacja 2022-10-05, 15:10
– Moc obliczeniowa tego komputera bierze się ze specjalnych akceleratorów, przypominających kartę graficzną. Athena zainstalowana jest w 14 szafach serwerowych. Takie superkomputery wymagają dużej ilości prądu i odebrania ciepła, które produkują – mówił w Trójce Marek Magryś, zastępca dyrektora Cyfronetu krakowskiej AGH ds. komputerów dużej mocy.
Co potrafi Athena?
W siedzibie Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie uruchomiono Athenę, obecnie najszybszy komputer w Polsce. W ten sposób zainaugurowano rok akademicki na AGH. Czym jest Athena, co potrafi i jak wypada w światowych rankingach?
Do tej pory było to niemożliwe
– To jest najszybszy komputer w Polsce, o mocy niemal 8 petaflopsów, 105. superkomputer na świecie, który otworzy nowe możliwości przed polskimi naukowcami i pozwoli na wykonanie dotychczas niemożliwych do przeprowadzenia w kraju obliczeń – mówił Marek Magryś, zastępca dyrektora Cyfronetu krakowskiej AGH ds. komputerów dużej mocy.
Dodał, że z Atheny będą mogli korzystać wszyscy polscy naukowcy. – Oczywiście prowadzimy też własne projekty badawcze – zaznaczył.
Obliczenia związane ze sztuczną inteligencją
Patryk Lasoń, kierownik działu komputerów dużej mocy ACK Cyfronet AGH w Krakowie, mówił o głównym przeznaczeniu Atheny. – Przede wszystkim chodzi o obliczenia związane ze sztuczną inteligencją, która jest wykorzystywana właściwie we wszystkich aspektach naszego życia – podkreślił.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Witold Lazar
Autor materiału: Hubert Strzelecki
Data emisji: 5.10.2022
Godzina emisji: 11.32
mo