Bez wyuczonych kroków i figur. Taniec jako forma terapii
2022-09-29, 14:09 | aktualizacja 2022-09-29, 17:09
Terapia tańcem może nam pomóc w rozwiązaniu życiowych problemów i lepiej wykorzystać tkwiący w nas potencjał – tak przynajmniej twierdzi Katarzyna Dańska, zajmująca się tą formą pomagania ludziom.
Sposób, w jaki się poruszamy, wiele mówi o tym, jakimi jesteśmy ludźmi. Z drugiej strony zmiana pewnych ruchowych nawyków może nam pomóc w przezwyciężeniu niektórych problemów, z jakimi zmagamy się w życiu. Na tych założeniach opiera się idea terapii tańcem, rozumianym jako swobodny ruch ciała, a nie czynność poddana sztywnym zasadom i regułom, wymagająca odpowiednich kroków czy figur.
– My nie dążymy do żadnych estetycznych celów – tłumaczyła w Trójce terapeutka Katarzyna Dańska. Jej zdaniem ważny jest każdy element tańca: od oddechu, przez sposób układania ciała, zbliżanie lub oddalanie się od innych osób czy jakakolwiek inna forma nawiązywania kontaktu z pozostałymi tancerzami. – Taniec to tak naprawdę mikrokosmos, w którym możemy obejrzeć siebie, to, jakie mamy wizje świata, jak wchodzimy w relacje – stwierdziła rozmówczyni Katarzyny Cygler.
We własnym rytmie
W terapii tańcem bywa wykorzystywana muzyka, ale nie jest ona konieczna. – Bardzo często, zwłaszcza w pracy indywidualnej, nie stosujemy muzyki. Zapraszamy do odnajdywania swoich własnych rytmów – mówiła Katarzyna Dańska.
Ważnym elementem tanecznej terapii jest stworzenie poddawanym jej osobom bezpiecznego środowiska, czemu służą na przykład rozmowy z terapeutą. Dopiero w takich warunkach można odnaleźć swój osobisty rytm. – My oczywiście towarzyszymy tym procesom, zachęcamy, pokazujemy różne możliwości, ale chodzi nam o to, aby osoby, z którymi pracujemy, sięgały do tego, co jest własne i autentyczne. Z tym ludzie mają dzisiaj duży problem – opowiadała terapeutka.
Odnajdując zakodowane w ruchu nawyki, można zdefiniować problematyczne obszary w życiu danej osoby i dokonać w nich zmian poprzez zmianę sposobu poruszania. – Gdy ktoś skończy terapię, to wychodzi do świata w tym samym ciele. To nie jest kostium, który wkładam. To są ucieleśnione jakości, które stają się moim zasobem – zakończyła Katarzyna Dańska.
Posłuchaj
Czytaj też:
- U źródła tańca i współczesnego baletu. Spektakl "Noverre en action" Polskiej Opery Królewskiej
- Balet przeciwko wojnie. Wyjątkowe widowisko na scenie NCK w Krakowie
***
Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Katarzyna Dańska (terapeutka tańcem)
Data emisji: 29.09.2022
Godziny emisji: 14.19
kc/kor