Bez wyuczonych kroków i figur. Taniec jako forma terapii

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Bez wyuczonych kroków i figur. Taniec jako forma terapii
Tańcząc wyrażamy siebieFoto: shutterstock/Evgeny Atamanenko

Terapia tańcem może nam pomóc w rozwiązaniu życiowych problemów i lepiej wykorzystać tkwiący w nas potencjał – tak przynajmniej twierdzi Katarzyna Dańska, zajmująca się tą formą pomagania ludziom.

Sposób, w jaki się poruszamy, wiele mówi o tym, jakimi jesteśmy ludźmi. Z drugiej strony zmiana pewnych ruchowych nawyków może nam pomóc w przezwyciężeniu niektórych problemów, z jakimi zmagamy się w życiu. Na tych założeniach opiera się idea terapii tańcem, rozumianym jako swobodny ruch ciała, a nie czynność poddana sztywnym zasadom i regułom, wymagająca odpowiednich kroków czy figur.

– My nie dążymy do żadnych estetycznych celów – tłumaczyła w Trójce terapeutka Katarzyna Dańska. Jej zdaniem ważny jest każdy element tańca: od oddechu, przez sposób układania ciała, zbliżanie lub oddalanie się od innych osób czy jakakolwiek inna forma nawiązywania kontaktu z pozostałymi tancerzami. – Taniec to tak naprawdę mikrokosmos, w którym możemy obejrzeć siebie, to, jakie mamy wizje świata, jak wchodzimy w relacje – stwierdziła rozmówczyni Katarzyny Cygler.

We własnym rytmie

W terapii tańcem bywa wykorzystywana muzyka, ale nie jest ona konieczna. – Bardzo często, zwłaszcza w pracy indywidualnej, nie stosujemy muzyki. Zapraszamy do odnajdywania swoich własnych rytmów – mówiła Katarzyna Dańska.

Ważnym elementem tanecznej terapii jest stworzenie poddawanym jej osobom bezpiecznego środowiska, czemu służą na przykład rozmowy z terapeutą. Dopiero w takich warunkach można odnaleźć swój osobisty rytm. – My oczywiście towarzyszymy tym procesom, zachęcamy, pokazujemy różne możliwości, ale chodzi nam o to, aby osoby, z którymi pracujemy, sięgały do tego, co jest własne i autentyczne. Z tym ludzie mają dzisiaj duży problem – opowiadała terapeutka.

Odnajdując zakodowane w ruchu nawyki, można zdefiniować problematyczne obszary w życiu danej osoby i dokonać w nich zmian poprzez zmianę sposobu poruszania. – Gdy ktoś skończy terapię, to wychodzi do świata w tym samym ciele. To nie jest kostium, który wkładam. To są ucieleśnione jakości, które stają się moim zasobem – zakończyła Katarzyna Dańska.


Posłuchaj

7:32
Terapia tańcem (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też:

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Katarzyna Dańska (terapeutka tańcem)
Data emisji: 29.09.2022
Godziny emisji: 14.19

kc/kor

Polecane