Historia popiwku

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Historia popiwku
Foto: fot. PAP

Popiwek, jako obciążenie na "Państwowy Fundusz Aktywizacji Zawodowej" (PFAZ) wprowadzony został w 1984, a od 1986 obowiązywała już nazwa podatku od ponadnormatywnych wypłat wynagrodzeń.

Posłuchaj

Historia popiwku
+
Dodaj do playlisty
+


W czasie transformacji gospodarczej początku lat dziewięćdziesiątych PPWW był jednym z elementów walki z hiperinflacją. Podatek ten obciążał te przedsiębiorstwa, które przekraczały ustalony w przepisach dopuszczalny poziom wzrostu płac.

Popiwek szybko podzielił społeczeństwo. Protestowały przeciwko niemu związki zawodowe, gdyż ich zdaniem podatek ten hamuje rozwój i płace.

11 lutego 1991 roku odbyły się negocjacje związkowców z rządem. – Wszystko wskazuje na to, że nie ma szans na rezygnację z symbolicznego już popiwku. Zaraz potem, jak rozpoczęła się ostatnia tura negocjacji, z Sali wyproszono wszystkich dziennikarzy, chwilę później miejsce obrad opuścił także wicepremier Leszek Balcerowicz – informował dziennikarz Polskiego Radia.

Ówczesny premier Jan Krzysztof Bielecki zdecydował o podniesieniu progu dla podatku z 800 do 950 tysięcy złotych.

Ostatecznie, na skutek protestów popiwek został zlikwidowany w sektorze publicznym w 1992 roku, jednak w pozostałych przedsiębiorstwach państwowych płacony był do marca 1994 roku.

Dlaczego popiwek został uznany za nielegalny?

Aby wysłuchać całej audycji, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj” w ramce po prawej stronie.

Audycji "Tym żył świat" można słuchać od wtorku do piątku o godzinie 9.15. Zapraszamy.

 

(asz)

Polecane