Dla osób ze spektrum autyzmu. Reportaż "Żeby miały szansę" [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dla osób ze spektrum autyzmu. Reportaż "Żeby miały szansę" [POSŁUCHAJ]
Biała Podlaska, Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem.Foto: Jakub Tarka/ PR

Stowarzyszenie "Wspólny Świat" z Białej Podlaskiej buduje Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem – pierwszą tego typu placówkę w Polsce. W małym mieście na wschodzie kraju wie o ośrodku każdy, to obecnie wizytówka Białej Podlaskiej. Zachęcamy do wysłuchania reportażu Jakuba Tarki "Żeby miały szansę".

Początki były skromne i trudne. Dziś, po czternastu latach działalności, Stowarzyszenie "Wspólny Świat" obejmuje wsparciem prawie 200 osób z terenu Białej Podlaskiej oraz północnej części województwa lubelskiego. Diagnozuje również dzieci z Białorusi. Stowarzyszenie zatrudnia przeszło setkę wykwalifikowanych specjalistów.

Nieustająca praca

– Kilkanaście lat działalności Stowarzyszenia, to już marka. Na hasło "Wspólny Świat" mieszkańcy wiedzą już, że pomagamy dzieciom z autyzmem, wspieramy ich rodziny, budujemy pierwsze w Polsce kompleksowe centrum pomocy tym osobom. Kolejny etap jest już za nami – mówiła rozmówczyni Jakuba Tarki.

– Mamy już Ośrodek Terapii i Diagnostyki, przedszkole dla dzieci z autyzmem oraz administrację. Dalej jest plac budowy. Kiedyś na tym terenie powstanie szkoła przysposabiająca do pracy, dom stały dla osób z autyzmem i mieszkania treningowe. Wszystko w ramach współpracy transgranicznej Polska – Białoruś – Ukraina – dodała.

Czas nowej pomocy 

Jak na działalność organizacji wpłynęła pandemia? Czy wojna na Ukrainie coś zmieniła? – Okazuje się, że przez ostatnie dwa lata, wielkim nakładem pracy i środków, oddano do użytku dwa nowe budynki, w których znajdują się m.in. mieszkania dla dorosłych autystów. Jednak nie mieszkają w nich na razie podopieczni Stowarzyszenia, tylko rodziny z Ukrainy. Kilka z nich razem z dziećmi potrzebującymi pomocy terapeutów "Wspólnego Świata". Jak mówią rodzice, to miejsce wyjątkowe, ważne, bo na wschodzie Polski nie ma dużych miast, w których łatwiej o pomoc w tej dziedzinie.

Ten ośrodek to przede wszystkim świetni specjaliści, nauczyciele, logopedzi i ogromna szansa na lepszą przyszłość dla dzieci ze spektrum autyzmu, których, jak pokazują badania, przychodzi na świat coraz więcej (nawet 1 na 66 urodzeń).

Posłuchaj

31:34
Z pomocą osobom ze spektrum autyzmu. Reportaż "Żeby miały szansę" (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł reportażu: "Żeby miały szansę"
Autorka reportażu: Jakub Tarka
Data emisji: 22.09.2022
Godzina emisji: 22.11


Polecane