Zamek Windsor: za co kochała go Elżbieta II?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zamek Windsor: za co kochała go Elżbieta II?
Zamek WindsorFoto: Shutterstock.com/N.M.Bear

Od prawie dziewięciu stuleci jest główną – poza londyńską – rezydencją monarchów angielskich. Majestatycznie wznosi się nad Tamizą. Będzie to również miejsce ostatniego spoczynku Elżbiety II. Zamek Windsor.

Ostatnia droga królowej rozpoczęła się tam, gdzie podczas Bożego Narodzenia Windsorowie niejednokrotnie się spotykali: w Westminster Abbey.

– To najstarsze opactwo, najstarszy kościół, w którym dokonywano koronacji monarchów brytyjskich – mówi Elżbieta Królikowska-Avis, wieloletnia korespondentka polskich mediów w Wielkiej Brytanii.

XI-wieczne opactwo

W Westminster Abbey zostali pochowani wybitni Brytyjczycy, m.in. Karol Dickens, Isaak Newton czy Karol Darwin. Znajdują się tam też tablice upamiętniające Williama Szekspira, George'a Byrona czy Williama Blake'a. – Patrząc z polskiej perspektywy, Westminster Abbey można porównać do kaplicy na Wawelu. Ale od jakiegoś czasu, już kilkaset lat wstecz, rolę miejsca pochówku monarchów zastąpił zamek w Windsorze – wskazuje dr Tomasz Niedokos z Katedry Literatury i Kultury Angielskiej KUL.

– Opactwo zostało wybudowane w XI wieku i pierwszym królem, który się tam koronował, był Wilhelm Zdobywca. Koronowanych zostało tam wielu kolejnych monarchów, w tym Elżbieta II i jej ojciec Jerzy VI – zaznacza Królikowska-Avis.

Ostatnia droga królowej

Po uroczystościach pogrzebowych w Westminster Abbey królowa ruszy w swoją ostatnią drogę do miejsca pochówku – zamku w Windsorze. – Został zbudowany przez Wilhelma Zdobywcę z takim zamiarem, żeby wojsko mogło przemaszerować odległość od Windsoru do Londynu (32 km) w jeden dzień – wyjaśnia doktor Niedokos.

– Mówi się o zamku w Windsorze, że jest to największy zamieszkany zamek na świecie. To ogromny kompleks, sama kaplica św. Jerzego jest znacznie większa niż typowa kościelna kaplica – dodaje doktor.

Przeczytaj także:


Inne rezydencje królowej

Buckingham Palace - królowa mówiła o nim: "moje biuro". – W Sandringham rodzina królewska spędzała Boże Narodzenie. W Balmoral spędzali sierpniowe i wrześniowe wakacje, natomiast Windsor królowa nazywała swoim domem – wylicza Królikowska-Avis. To też od wielu pokoleń miejsce tradycyjnego pochówku monarchów. Elżbieta II spocznie więc nie tylko obok swojego męża, ale i rodziców.


Posłuchaj

5:04
Zamek w Windsorze królowa Elżbieta II nazywała swoim domem. Jakie inne jeszcze miejsca uwielbiała królowa? (Trójka przed południem - wydanie specjalne)
+
Dodaj do playlisty
+

 

W latach 90. kaplica św. Jerzego spłonęła. Wtedy królowa Elżbieta II zwróciła się do premiera, aby wyasygnował pewną kwotę na jej restaurację. Niestety w tym okresie, ze względu na kiepską atmosferę społeczną, królowa tych pieniędzy nie otrzymała. – W związku z tym rokrocznie udostępniała 19 komnat w Buckingham Palace. Ze zgromadzonych ze zwiedzania pieniędzy oraz z własnego budżetu odrestaurowała kaplicę – tłumaczy korespondentka.


Przeczytaj także:


***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzą: Piotr FiranRaf Uzar
Autor materiału reporterskiego: Józef Niewiarowski
Data emisji: 19.09.2022
Godzina emisji: 11.47

kt

Polecane