Nauka może fascynować w każdym wieku. Jak przekazać jej piękno?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nauka może fascynować w każdym wieku. Jak przekazać jej piękno?
Zajęcia Uniwersytetu Dzieci dostępne są dla pasjonatów nauki od 6 do 16 roku życiaFoto: shutterstock/Gorodenkoff

– Niektóre wykłady są dla sześciolatków, siedmiolatków i mówimy do tych młodych bardzo ludzi, o wydawałoby się trudnych rzeczach. Moją dziedziną jest biologia molekularna, biochemia, genetyka molekularna – mówił w "Zagadkowej niedzieli" dr Takao Ishikawa, opowiadając o wyzwaniach, przed jakimi stają wykładowcy Uniwersytetu Dzieci. 

Uniwersytet Dzieci świętuje w tym roku swoje 25-lecie. Jak przyznaje dr Takao Ishikawa, z instytucją współpracuje od około 15 lat, choć wydaje mi się, że uniwersytet jest w jego życiu od zawsze. – To inicjatywa, którą bardzo cenię i ciepło o niej zawsze myślę – przyznaje. Praca z dziećmi, choć fascynująca bywa niezwykle trudna. – Obawiam się, że czasami jest to trudniejsze niż wykłady prowadzone dla studentów na uczelni. Wydaje nam się, że student, który przychodzi na uczelnie, chcę tam być – mówi gość "Zagadkowej niedzieli". 

Przeczytaj także:

W przypadku Uniwersytetu Dzieci jest nieco inaczej, bo jego uczestnicy są bardzo różni, mają różne zainteresowania, nie przechodzili żadnych egzaminów, a co za tym idzie, ich poziom wiedzy nie jest taki sam. Właśnie dlatego ogromnym wyzwaniem jest odpowiednie prowadzenie zajęć, aby nie tylko nie znudzić, ale i zachęcić do dalszego rozwoju. 

Tajemnice ciała. Skąd ono wie, jak ma działać? 

W audycji rozmawialiśmy o funkcjonowaniu ludzkiego organizmu. Jednym z pytań, które się pojawiły, było to, skąd krew wie, dokąd ma płynąć. – To jest wymuszone przez budowę serca, które bardzo często porównujemy do pompy. W żyłach są tzw. zastawki, czyli takie jakby skrzydełka, które nie pozwalają się krwi cofnąć, wymuszając jednokierunkowy przepływ – wyjaśnia dr Takao Ishikawa. 

Posłuchaj

49:25
Wykłady już dla kilkulatków, czyli jak działa Uniwersytet Dzieci (Zagadkowa niedziela/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Jak zwraca uwagę gość Katarzyny Stoparczyk, ważne jest, aby mówiąc o naszym ciele pamiętać jak natura, dzięki ewolucji opracowywała swoje rozwiązania, które tak podziwiamy. – To wiele pokoleń prób i błędów, tak naprawdę bardzo drastycznych. To, że my dziś jesteśmy na ziemi w takiej formie, w jakiej jesteśmy, to dlatego, że nasi przodkowie, którzy np. nie mieli tak dobrze wykształconych zastawek, nie mogli dożyć odpowiedniego wieku i wydać potomstwa. I nie ma już ich z nami – konstatuje naukowiec. 

Co chemik widzi w mleku? Wykład dla dzieci w wieku 6-7 lat/Fundacja Uniwersytet Dzieci

 ***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Gość: dr Takao Ishikawa, (biolog molekularny, adiunkt w Zakładzie biologii molekularnej na Wydziale Biologii UW
Data emisji: 18.09.2022
Godzina emisji: 9.09

gs

Polecane