Kruchy świadek wojny. W Warszawie wystawa ocalonej z ruin porcelany

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kruchy świadek wojny. W Warszawie wystawa ocalonej z ruin porcelany
Na Zamku Królewskim w Warszawie trwa wystawa porcelany ocalałej z pożogi II wojny światowej. Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock

Przepalona w ogniu płonącego miasta, rozbita na najdrobniejsze kawałki. Porcelana stała się cichym i kruchym jak ludzie życie świadkiem II wojny światowej. Fragmenty, które przetrwały wojenną pożogę, są teraz prezentowane na Zamku Królewskim w Warszawie. 

– "Niczego mi tak nie żal jak porcelany" to nazwa zawierająca metaforę. Wystawa opowiada o kruchości ludzkiego życia, beztroskim dla dzieci przedwojennym czasie, który został zniszczony. Porcelana jest metaforą, która traktuje o zniszczonym, kruchym ludzkim żywocie, pełnym pięknych wspomnień i kolorowych chwil, zniszczonych przez okropny czas wony – mówił w audycji "Leniwe przedpołudnie" doktor Mariusz Klarecki, kurator pałacu Pod Blachą na Zamku Królewskim w Warszawie. 

"Niczego mi tak nie żal jak porcelany" 

– Na wystawie prezentujemy fragmenty porcelanowych przedmiotów, dużej klasy i wartości zabytkowej, pochodzące z początku XVIII wieku. Porcelana ta była wyzbierana z gruzów miasta przez mieszkańców Warszawy po tym, jak wrócili do zniszczonej stolicy. Jeden z kolekcjonerów, Władysław Michalski wdrapał się aż na piątą kondygnację kamienicy, która została dosłownie przerwana. Z resztki salonu, który tam pozostał, zebrał skorupy. Spalone potłuczone i sponiewierane – usłyszeliśmy w Trójce.  

Nie tylko porcelana zamkowa 

– Mamy przedmioty głównie ze zbiorów i kolekcji prywatnych. Często nie były one w ogóle związane z zamkiem. Z jego wnętrz mamy jeden obiekt, który jest dosyć ciekawy: to półmetrowej wielkości wazon, który został znaleziony w ruinach podczas budowy trasy W-Z. Ostatnio nabyliśmy także piękną filiżankę, która nosi na sobie ślad wojenny. Została spalona w pożarze – dodał. 

Posłuchaj

10:51
Kruchy świadek wojny. Wystawa ocalonej z ruin porcelany na Zamku Królewskim w Warszawie (Leniwe przedpołudnie/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Jak zachęcają organizatorzy, wystawa stanowi niepowtarzalną możliwość zobaczenia reliktów ceramiki ocalałej w Warszawie podczas II wojny światowej. Ekspozycja zatytułowana "Niczego mi tak nie żal jak porcelany" będzie dostępna dla zwiedzających do 17 stycznia 2023 roku.

***

Tytuł audycji: Leniwe przedpołudnie
Autorka audycji: Anna Popek
Data emisji: 18.09.2022
Godzina emisji: 11.11

mat. pras/zch

Polecane