"Trójkowo, filmowo" - specjalne wydanie wprost z FPFF w Gdyni [POSŁUCHAJ]
2022-09-16, 15:09 | aktualizacja 2022-09-17, 14:09
Ryszard Jaźwiński zaprosił wszystkich miłośników kina na wyjątkowe wydanie audycji "Trójkowo, filmowo". Podczas piątkowego spotkania wprost z Gdyni opowiedział o zmaganiach twórców na 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. W plenerowym studiu Trójki zawitali niezwykli goście.
Pierwszym gościem Ryszarda Jaźwińskiego była Marta Minorowicz, reżyser filmu "Iluzja". – Przyjechałam wczoraj wieczorem. Ogromnie cieszę się, że wracam do Gdyni. Film powstał tutaj kilka lat temu. To jeden z wielu filmów pomorskich, które prezentowane są w tym roku – zaznaczyła reżyser. – Cieszy mnie, że mogę pokazać mój film tutejszej publiczności. Chciałam jednak zaznaczyć, że nie jest to mój pierwszy festiwal. Wcześniej pojawiłam się w Gdyni z hybrydą fabularno-dokumentalną. Było to sześć lat temu w nieistniejącym już konkursie "Inne spojrzenie". Po tym czasie wracam z filmem fabularnym i bardzo się cieszę. Przez okres pandemiczny miałam poczucie, że moja praca jest iluzją. Tym bardziej dobrze tu być – podsumowała.
Posłuchaj
"Iluzja" to opowieść o zaginięciu osoby bliskiej i życiu w nieustającym zawieszeniu, w niemożności zamknięcia bolesnej rany. To opowieść o funkcjonowaniu rodziny po zaginięciu dziecka. Przypomnijmy, że reżyser obrazu Marta Minorowicz jest absolwentką teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz kursu dokumentalnego w Szkole Wajdy. Jej filmy dokumentalne, takie jak "Kawałek Lata" czy "Decrescendo", były pokazywane i nagradzane na licznych festiwalach.
[YouTube: AuroraFilmsPl/Iluzja - polski zwiastun]
Festiwal Polskich Filmów Fabularnych od kuchni
Gościem specjalnego wydania audycji był również Tomasz Kolankiewicz, dyrektor artystyczny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. W rozmowie z Ryszardem Jaźwińskim zdradził kulisy pracy nad wydarzeniem.
– Jury konkursu głównego to dziewięć osób pod przewodnictwem reżysera Jerzego Domaradzkiego. Staramy się tak kompletować składy jury, by byli w nich obecni przedstawiciele wszystkich pionów filmowych. To oni najlepiej znają się na każdym elemencie, który nagradzany jest na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni – zaznaczał.
Posłuchaj
Jak dodał, już dziś wieczorem poznamy też pierwszych nagrodzonych w Konkursie Filmów Krótkometrażowych. – W tym roku w Konkursie Filmów Krótkometrażowych znalazło się aż trzydzieści tytułów, czyli więcej niż w latach ubiegłych. Podzieliśmy je na sześć bloków. Już teraz widzę, że wśród twórców znalazło się kilku, którzy są już gotowi na pełnometrażowy debiut – podkreślił Tomasz Kolankiewicz.
Aleja Filmowców Polskich
Jak zaznaczył Ryszard Jaźwiński, sobota obfitować będzie w wydarzenia plenerowe. Z kolei wieczorem będzie miała miejsce uroczysta gala oraz uroczystość czerwonego dywanu. Zanim jednak gwiazdy zaprezentują się podczas wielkiego zwieńczenia festiwalu, spotkają się w centrum miasta.
– Miasto Gdynia dostała tytuł "Gdynia miastem filmu UNESCO". To drugie tak silnie związane z filmem polskie miasto, zaraz po Łodzi. Nie chcemy jednak poprzestać na tytule. Z tego powodu, w sobotę, w samym sercu miasta, odsłonimy Aleję Filmowców Polskich. Będzie się ona krzyżowała z powstałą kilka lat temu Aleją Andrzeja Wajdy – mówił w Trójce Leszek Kopeć, dyrektor festiwalu.
Posłuchaj
Czytaj także:
- FPFF w Gdyni. Nie tylko Konkurs Główny, ale również filmy krótkometrażowe i niskobudżetowe
- FPFF w Trójce. Małgorzata Gorol gościem "Trójki pod Księżycem"
"Orlęta. Grodno '39"
Filmem, który oglądać można nie tylko w Gdyni, ale też na ekranach kin w całej Polsce jest "Orlęta. Grodno '39". W audycji usłyszeliśmy rozmowę z Jowitą Budnik, aktorką wcielającą się w jedną z ról. – Zawsze mówię, że nie ma postaci, która może obyć się bez kostiumu. Może on albo przeszkadzać, albo pomagać i określać, opisywać danego bohatera. Ten film jest oparty na dzieciach, i im jest oddany. Mamy role służebne, które są jedynie ukazaniem historii okiem dorosłych. Opowieść jednak nie jest prowadzona przez ich pryzmat – podkreśla w rozmowie. – Matka głównego bohatera jest bardzo klastyczną matką, ale nie typową, głównie dla środowiska żydowskiego. To, co chciał osiągnąć Krzysztof Łukaszewicz, czyli reżyser filmu, to stworzenie obrazu matki, która próbuje chronić nastoletniego syna przed rzeczywistością, która nadciąga i zwiastuje same najgorsze rzeczy – dodała aktorka.
Posłuchaj
ORLĘTA. GRODNO '39 – zwiastun / Bądźmy razem. TVP
Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni
Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni to jedna z najstarszych imprez filmowych w Europie, promująca rodzimą kinematografię. Święto polskiego kina potrwa do 17 września.
W tegorocznym Konkursie Głównym znalazło się dwadzieścia tytułów walczących o Złote Lwy. Wśród nich znajdują się: "Apokawixa", "Broad Peak", "Chleb i sól", "Filip", "Głupcy", "Iluzja", "Infinite Storm", "IO", "Kobieta na dachu", "Orlęta. Grodno '39", "Orzeł. Ostatni patrol", "The Silent Twins", "Śubuk", "Wesele", "Brigitte Bardot cudowna", "Cicha ziemia", "Zadra", "Johnny", "Strzępy", "Tata". Nagrody zostaną również przyznane w Konkursie Filmów Krótkometrażowych.
Relacji z festiwalu, przez cały czas trwania wydarzenia, można posłuchać na antenie Programu 3 Polskiego Radia. W wydarzeniu aktywnie uczestniczą dziennikarze radiowej Trójki – Ryszard Jaźwiński i Paweł Turski. Trójkowi słuchacze mogą liczyć na obszerne wywiady z reżyserami, aktorami oraz na rozmowy o tym, co warto zobaczyć podczas tegorocznej odsłony festiwalu.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Data emisji: 16.09.2022
Godziny emisji: 13.07, 14.09
zch